مدیرکل ارشاد استان اصفهان:صائب و دیگر شاعران بیشتر از این تکریم شوند

فرهنگی

پایگاه خبری ارمغان شهر اصفهان  محمدعلی انصاری در ششمین بزرگداشت صائب تبریزی اظهار کرد: در بین هنرها ۲ هنر اصیل و قدیمی هستند و ریشه تاریخی بیشتری دارند، این دو هنر شعر و نقاشی هستند؛ این موضوع نشان می‌دهد که همه زمان‌ها و همه مردم به شعر نیاز داشتند و شعر یکی از لوازم اصلی زندگی معنوی و روحی مردم بوده است.

وی عنوان کرد: شعر یکی از ثروت‌های ملی است البته باید به ۳ ثروت توجه شود، یکی شعر است، ثروت دیگر شاعر است و در کنار این دو مردمی که مخاطب شعر هستند ۳ ضلع این ثروت گران‌بها هستند؛ زبان فارسی ریشه بسیار قدیمی دارد و در این زبان شاعری اصالت بزرگی دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: کسی که کمترین اطلاع از شعرا داشته باشد به راحتی نام ده‌ها شاعر را می‌داند، قدر این ثروت را باید دانست، آن را ایجاد کرد، حفظ کرد و گسترش داد و هم این ثروت را کارا کرد؛ یکی از جنبه‌های حفظ این ثروت تجلیل از بزرگان این عرصه است، باید تبریز را به خاطر شهریار و صائب تجلیل کرد.

*صائبیه نخستین مرکز مراجعه اهالی فرهنگ شود

وی ابراز داشت: رنگ دین اسلام و تعالیم قرآن کریم خصوصیت دیگر شعر صائب است، یکی از خصوصیت‌های صائب مسلمانی معتقد، علاقه‌مند به اهل‌بیت و قرآن‌پژوهی مبرز است؛ جوانان باید شاعران را از این جنبه بررسی کنند؛ باید به بزرگانی مثل صائب خیلی بیشتر اهمیت داد.

انصاری تأکید کرد: آرامگاه صائب هیچ چیز کم‌تر از آرامگاه حافظ و سعدی ندارد و نباید داشته باشد، امروز با زبان دل می‌گوییم مردم اصفهان دوست دارند این شاعر و شعرای شبیه این شاعر باید بیشتر از این تکریم شوند؛ وی خطاب به شهردار اصفهان و دیگر علاقه‌مندان به شعر عنوان کرد هر چه برای صائب انجام شود کم است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از شهردار درخواست دارم تا توجه و عنایت بیشتری داشته باشند و طوری این مکان طراحی شود که هر علاقه‌مند به حوزه فرهنگ و مردم اصفهان یکی از نخستین مکان‌هایی که با رغبت و عشق به آن مراجعه می‌کنند صائبیه باشد؛ یکی از راه‌های مقابله با دشمن ترویج همین مقوله‌های شعر و ادب و تکریم از بزرگان شعر و ادب است؛ اگر همایش بزرگداشت صائب به علاقه بیشتر مردم به شعر و شاعری منجر شود به هدفش رسیده است.

*تبدیل صائبیه به مرکز گردشگری وظیفه شهرداری است

قدرت‌الله نوروزی نیز در این مراسم اظهار کرد: در سفری که به تبریز داشتم و هیأت دولت هم آمده بودند تا در خصوص تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام همایشی برگزار کنند تفاهم‌نامه‌ای بین اصفهان و شهردار تبریز منعقد شد و قرار شد تعاملات فرهنگی و گردشگری بین دو شهر افزایش پیدا کند.

وی افزود: صائب نه تنها به جامعه در زمان خود امید بخشید امشب نیز نقطه اتصال شهر تبریز و اصفهان شده است، دو شهری که در روزگاری پایتخت سرزمین ایران بوده‌اند، دو شهری که هر دو در تاریخ بشریت درخشیده‌اند و اوصاف بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند؛ صائب نقطه اتصال این دو شهر شد.

شهردار اصفهان گفت: صائبیه به مکانی تبدیل خواهد شد تا هر کسی به اصفهان بیاید اینجا را زیارت کند، می‌خواهیم هر کسی به اصفهان می‌آید صائب را به عنوان یکی از مردان بزرگ تاریخ بشریت زیارت کند و این شدنی است، این موضوع برای مردم یک حق بوده و برای شهرداری یک وظیفه است.

وی تصریح کرد: شعرای گذشته ما همه مقدس هستند و اگر کسی شعر آن‌ها را بخواند و با زبان عربی آشنا باشد می‌فهمد همه این شعرا اسلام‌شناس بودند و درد دین داشتند، اصفهان ظرفیت این را دارد که هر شب و هر روز نشاط اجتماعی داشته باشد و از بزرگان آن تقدیر و تجلیل شود.

*اصفهان امروز مصیبت‌زده است

نوروزی ابراز داشت: شهر اصفهان امروز مصیبت‌زده است، زاینده‌رود آن خشک شده است، همه در تلاش‌اند تا شاهد جاری شدن زاینده‌رود در این شهر باشیم اما اکنون که این وضعیت تغییر پیدا نکرده است بگذاریم تا شهر با رعایت همه جوانب برای مردم شهری زیست‌پذیر و شاداب باشد؛ مگر چه اشکالی به چنین جلسه‌ای وارد است که برخی برنمی‌تابند.

وی تصریح کرد: مردم بیش از همیشه محتاج خدمت هستند و جامعه بیش از همیشه به تلاش ما نیازمند است و وحدت ابزار این موضوع است، باید به گونه‌ای تلاش کنیم که کلان‌شهر اصفهان به جایگاه واقعی خود برسد، باید فرصت‌ها را غنیمت بشماریم و هیچ‌کس به هیچ دلیلی نباید مانع رشد و پیشرفت این شهر شود.

*اظهار دل‌تنگی به اصفهان در اشعار صائب

سید مهدی نوریان نیز در این مراسم گفت: برخی مطرح می‌کنند که صائب متولد اصفهان است در حالی که صائب متولد تبریز بوده و این موضوع را در این شعر گفته است که «ز خاک پاک تبریز است صائب مولد پاکم/ از آن با عشق یار شمس تبریزی سخن دارم»؛ بر روی سنگ مزار صائب نوشته شد ۱۰۸۷ قمری، صائب حداقل ۸۰ سال زندگی کرده است و معلوم نیست که بعد از ۸۰ سالگی چند سال زنده بوده است.

وی افزود: صائب در سال هزار هجری قمری متولد شده است، آنچه در تاریخ ثبت شده این است که شاه‌عباس در سال ۱۰۱۲ به تبریز لشکرکشی کرده و تبریز را که چندین سال در اشغال عثمانی‌ها بوده از اشغال در آورده  و به ایران بازگردانده و عده‌ای از بزرگان تبریز را به اصفهان کوچ داده است و این افراد در محله عباس‌آباد خانه‌سازی کردند و پدر صائب نیز یکی از این تجار تبریزی بوده است.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان گفت: غیر از ۶ سالی که صائب در هند بوده و چند سفری که به خانه خدا مشرف می‌شود و چند سفر کوتاه بقیه عمر را در اصفهان گذرانده است؛ وی در هند هوای وطن می‌کرده و از اصفهان یاد می‌کرده است و اشعاری که اظهار دل‌تنگی به اصفهان می‌کند در مثنوی خود آورده است.

وی تصریح کرد: استاد همایی بر اساس خوانده‌ها و دانسته‌هایی که از منابع قدیم داشت در این مکان که انبار چوب شده بود می‌آید و سنگ مزار صائب را پیدا می‌کند؛ کتاب مذکرالاصحاب اخیراً به چاپ رسیده است که پرتو خوبی بر زندگی صائب افکنده است، مؤلف آن شاعر سمرقندی است.

نوریان بیان داشت: در زمان صائب شعر بین مردم عادی کوچه و بازار می‌آید و زبان زنده مردم کوچه و بازار در شعر صائب تعبیر پیدا کرده است و نشانه‌های سنت‌ها و مسائل فرهنگی در شعر صائب بروز پیدا کرده است که این از ویژگی‌های شعر وی است؛ در مورد شعر صائب از جنبه فکر و هنر شاعری نیز می‌توان سخن گفت.

وی ابراز داشت: صائب شاعر تمام‌وقت بوده و تمام عمرش صرف شعر و ادب شده بوده است، سفینه صائب که منتخباتی است که صائب از اشعار شاعران قبل خود منتخب کرده باارزش است، چراکه سلیقه شعری صائب است و نشان‌دهنده دقت صائب در شعر پیشینیان است.

*صائب را می‌توان عصاره فرهنگ و ادب ایران نامید

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: چیزی که در مورد حافظ گفته می‌شود که وی عصاره شعر و ادب ایران است می‌توان این مطلب را در مورد صائب هم گفت، وی در نوع خود عصاره فرهنگ و ادب ایران است؛ از نظر فکری صائب بیشتر تحت تأثیر مولانا است اما از نظر هنر شاعری صائب به هنر شعر حافظ علاقه زیادی دارد.

وی عنوان کرد: شعرای بزرگ در کار خود اصالت دارند و این موضوع در هنر خیلی مهم است در همین راستا صائب نیز سبک خاص خود را بنیاد نهاده است و هیچ کدام از شعرای زمان وی و بعد از وی نتوانستند به سبک صائب حتی نزدیک شوند و شکوه شعر صائب را هیچ کدام ندارند.

نوریان در پایان تأکید کرد: یکی از کوتاهی‌هایی که در مورد صائب انجام شده است ساخت کتابخانه در باغ صائب است، کوتاهی معلمان ادبیات هم باید جبران شود و صائب هر چه بیشتر به مردم شناسانده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *