معاون اول رئیس جمهور : کمک وزارت نفت به شهرداری‌هایی که مترو می‌سازنند

اقتصادی

پایگاه خبری ارمغان شهر اصفهان — معاون اول رئیس جمهور در حاشیه افتتاح فاز سه خط یک مترو اصفهان مطرح کرد: ۶۳۰ واگن کارهای نهایی‌اش انجام شده است و ال‌ سی آن بسته شده است؛ در شورای اقتصاد تصویب کردیم هر مسافری که توسط حمل و نقل ریلی چه داخل شهر چه خارج از شهر جابجا شود، به دلیل صرفه‌جویی که در سوخت به وجود می‌آورد، وزارت نفت در بازپرداخت فاینانس‌ها شهرداری که می‌گیرد، پرداخت کند.

اسحاق جهانگیری ادامه داد: این فرصت خوبی است که شهرداری اصفهان هم می‌تواند از طریق وزارت کشور با وزارت نفت وارد مذاکره شود و به تعدادی که مسافر اضافه می‌کند، از این کمک استفاده کند.

وی خاطر نشان کرد: امید است که خط‌های دیگر هم زودتر به بهره‌برداری برسد تا اصفهانی‌ها از متروی خوبی برخوردار باشند.

 

جانگیری اظهار کرد: مردم اصفهان به جهت سابقه تاریخی و فرهنگی نیازمند توجه بیشتری هستند.

وی افزود: در مقطعی خیلی از کلان‌شهرهایمان از جمله اصفهان با مسائل حاد محیط زیستی روبرو شدند؛ برای حفظ سلامتی مردم تعطیلات داشته‌ایم که زندگی مردم را مختل می‌کند که باید در زمینه خدمات شهری و حمل و نقل عمومی اقدامات جدی صورت بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: ساخت مترو در کلان‌شهرها در دستور کار دولت و شهرداران است و دولت کمک می‌کند که زودتر خطوط تکمیل شود؛ با پدیده جدیدی هم روبرو هستیم که بخشی از بنزین کشور وارداتی است که آیا در این موضوع اخلالی به وجود می‌آید یا خیر که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم و به هیچ وجه هم به دنبال افزایش قیمت آن نیستیم.

وی ادامه داد: به دنبال راه‌هایی هستیم که مردم با امنیت خاطر بتوانند سوخت خودشان را تامین کنند؛ رئیس جمهور در ابتدای امسال مطرح کرد که نوسازی حمل و نقل درون شهری در دستور کار است و طرحی است که در نظر گرفته شده است.

تکنولوژی جدید قطار سریع‌السیر با خط اصفهان-تهران به ایران می‌آید

وی در مورد قطار سریع‌السیر اصفهان-تهران نیز گفت: سال گذشته یک فاینانس ۲ میلیارد دلاری اختصاص به این موضوع دادیم که خوشبختانه کار گشایش اعتبار آن انجام گرفته و حتما به سرعت قطارها به کشور خواهد آمد و یک تکنولوژی جدید به کشور خواهد آمد و یک فرصت تکنولوژی به کشور اضافه خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: هم‌زمان با آن طرح برقی کردن راه‌آهن تهران-مشهد در دستور کار بوده است که با چینی‌ها به توافق رسیدیم که همه اینها فرصت‌هایی است تا صنعت ریلی ایران توسعه یابد.

وی افزود: اخیرا دستورالعملی برای حمل و نقل حومه‌ای نیز به تصویب رسیده است که این موضوع می‌تواند یک سیاست جدید باشد و حلقه مناسبی از راه‌آهن سریع‌السیر و مترو و راه‌آهن حومه‌ای در کشور شکل خواهد گرفت و بخش قابل‌توجهی از جابجایی مسافر بر اساس آن انجام خواهد گرفت.

 

اختصاص ۲ هزار میلیارد دلار برای خرید واگن جدید در سال ۹۶

جهانگیری تصریح کرد: سال گذشته ۲ هزار میلیارد دلار برای خرید واگن‌های جدید در نظر گرفتیم تا ۲ هزار واگن جدید خریدار شود که البته همان موقع هم نظرمان این بود که واگن‌ها با استفاده از حداکثر توان داخل تهیه شود تا بیشترین استفاده از ساخت داخل انجام دهیم.

وی در مورد مصرف واگن‌های تهیه شده گفت: در تهران زیرساخت‌های خوبی صورت گرفته است که اگر واگن‌ها اختصاص یابد، جابجایی مسافر به شدت افزایش خواهد یافت و رضایت‌مندی را دوچندان می‌کند و همچنین در شهرهای مثل اصفهان، شیراز، تبریز و … که متروی آن‌ها راه افتاده است، می‌تواند اختصاص یابد تا بتوانند مسافران بیشتری جابجا کنند.

جهانگیری عنوان کرد: راجب به تاکسی و موتورسیکلت برنامه‌ریزی شده است که امیدواریم از همه این ظرفیت‌ها استفاده شود؛ در همین مقطع فعلی مدیران‌مان باید نشان دهند که طرح‌های بزرگی که نیازمند دانش هست را در کشور پیاده می‌کند و شهرداری‌ها خط مقدم این موضوع هستند.

وی ادامه داد: خودم با شهردارهای کلان‌شهرها ارتباط خواهم گرفت؛ اگر در این مقطع در شهرهای بزرگ و کوچک، در کشاورزی، صنعت و … طرح‌های بزرگ را با کمک مهندسان ایرانی پیاده کنیم، مهم‌ترین پیام به طرف خارجی منتقل می‌شود که با ملتی که از این توان مهندسی برخوردار است، نمی‌توان با این روش‌ها برخورد کرد و تنها راه ارتباط گیری با این مردم صحبت کردن با ادب با مردم است.

معاون اول رئیس جمهور اذعان کرد: به توانمندی و منطق خودمان اطمینان داریم و پشتوانه این منطق و تمدن و مدیریت سیاست خارجه کار مدیران داخلی است و اصفهان در این دوران هم باید بدرخشد و طرح‌های مهم را نهایی کنید تا دشمن بتواند از آن پیام بگیرد.

تهدید میراث های بزرگ اصفهان با وجود خشکسالی

شهردار اصفهان گفت: استدعا داریم که تلاش شود این میراث چند صدساله اصفهان به دلیل خشک شدن زاینده‌رود تخریب نشود؛ سه میراث بزرگ اصفهان یعنی چهل‌ستون، میدان نقش‌جهان و مسجد جامع میراث‌های ثبت‌شده در یونسکو است ولی امروز به دلیل خشک‌سالی مورد تهدید واقع‌شده است.

قدرت الله نوروزی نیز در مراسم افتتاحیه فاز سوم خط یک قطار شهری اصفهان اظهار داشت:  امیدواریم همه بتوانیم باهمت بالا، انسجام و وحدت در استان اصفهان حرکت پویای در این مدت گذشته آغازشده را با سرعت بیشتر ادامه دهیم.

وی با اشاره به روند تکمیل قطار شهری اصفهان، گفت: شروع پروژه خط یک قطار شهری اصفهان از ۱۷ سال پیش آغاز شد و با چالش‌های مختلفی دست‌به‌گریبان بود البته عدم تخصیص‌ها مناسب در زمان‌هایی که می‌توانستیم باقیمت ارزان هم شهر را اداره کنیم و هم مترو را به اتمام برسانیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه توسط مردانی غیرتمند به‌طور سه نوبت بدون تعطیلی در زیر زمین، شهری دیگر ساخته شد، خاطرنشان کرد: بر اساس قولی که داده شد در پایان سال گذشته قطار شهری به بهره‌برداری موقتی رسید؛ مترویی که ۲۰ کیلومتر مسیر دارد و اولین ایستگاه آن در شمال اصفهان و ایستگاه آخرین آن در جنوب در صفه قرار دارد.

نوروزی ایستگاه دروازه دولت را ایستگاه طلاقی دو خط یک و دو قطار شهری عنوان کرد و افزود: معاون اول رئیس‌جمهور برای خط دو قطار شهری قول کمک‌های ویژه داده است.

وی اظهار داشت: همه ما معتقد هستیم اصفهان کلان‌شهر تاریخی و فرهنگی است که همه به آن افتخار می‌کنیم، این اصفهان می‌تواند به یک مرکز اقتصادی برای گردشگری ورد استفاده قرار گیرد.

شهردار اصفهان در پایان  از معاون اول رئیس جمهور درخواست کرد: زمینی در جنوب غربی دروازه شیراز به مساحت ۳ هکتار وجود دارد که دروازه ورودی شهر از طرف شیراز و شهرهایی همچون شهرضا و مبارکه است که حدود ۱۰ هزار خودرو از این مسیر تردد می‌کنند؛ نامه‌ای در این خصوص تهیه‌کرده‌ایم شما دستوری صادر کنید تا وزارت ورزش و سازمان ورزش این زمین را در اختیار شهرداری قرار دهد البته در مقابل آن زمین‌های ورزشی و فرهنگسرا را تهاتر کنیم و در اختیارشان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *