مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان: معدوم سازی ۲۵۹ تن فرآورده خام دامی غیر بهداشتی در کشتارگاه‌های دام در سال گذشته

اقتصادی

پایگاه خبری ارمغان شهر اصفهان وی از ۱۴ واحد بسته‌بندی تخم‌مرغ، ۱۱ واحد بسته‌بندی آلایش خوراکی، ۱۵ سردخانه نگهداری فرآورده‌های خام دامی، ۷۸ مرکز جمع‌آوری شیر خام و ۲۰ واحد تبدیل ضایعات در اصفهان خبر داد و گفت : همچنین امسال در سطح شهر ۶۸ تن فرآورده غیر بهداشتی و ۳۱۸ هزار قطعه طیور غیرسالم شناسایی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با تاکید بر نقش دامپزشکی در پیشگیری از بروز بیماری ها در سطح جامعه گفت : در سال گذشته از ورود ۴۰۰ هزار قطعه طیورنا سالم بر سفره مردم جلوگیری کردیم و در نیمه اول امسال نیز ۱۱۰ تن فرآورده دامی غیر بهداشتی در کشتارگاه‌ها شناسایی و ضبط شد.

موحدی در این راستا افزود : اگر دامپزشکی دست به این کارها نمی‌زد آیا حوزه درمان می‌توانست پاسخگوی بیماری‌هایی که جامعه را فرا می‌گرفت باشد و در صورتی که این فرآورده‌های بیماری‌زا بر سفره مردم می آمد آیا تخت بیمارستانی کافی برای مبتلایان به فرآورده‌ها فراهم بود.

وی تصریح کرد : طبق سازمان تجارت جهانی همه فرآورده‌ها برای صادرات نیاز به گواهی دامپزشکی دارد که به دنبال سیاست‌های کلان کشور که روی آوردن به صادرات غیرنفتی است تعداد ۲۶ محصول به میزان ۱۸ هزار تن فرآورده‌های خام دامی و خوراک دام و طیور به ارزش صادراتی بیش از ۱۶.۷ میلیون دلار به ۲۱ کشور هدف صادر شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با طرح این پرسش که آیا حق دامپزشکی است که از اعتبارات بخش سلامت بی‌بهره باشد، گفت: طرح ساماندهی قطعه‌بندی مرغ از کشتارگاه تا رستوران، ادامه طرح ساماندهی انبارهای نهاده های دامی، ساماندهی عسل، پرنده فروشی‌های سطح شهر، فروشندگان دام زنده حاشیه‌های شهر و ساماندهی تخم‌مرغ از تولید تا عرضه در طرح تشدید نظارت بهداشتی انجام شد.

موحدی در حوزه قاچاق دام و قاچاق دارو از تعداد ۲۶۰ مورد ضبطی، ۳۹ مورد معدومی و ۱۳۷ مورد پلمب مراکز خبر داد و افزود : پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، پایش سالمونلا در مزارع و ممیزی ویژه مزارع پرورشی، تأمین و توزیع واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، پایش بیماری‌های باکتریایی و انگلی زنبورعسل و ضدعفونی مزارع پرورش نوغان و بررسی بیماری‌های انگلی کرم ابریشم انجام شده است.

وی با بیان اینکه برای پرورش مرغ دیگر از هورمون استفاده نمی شود، گفت: این روش کاملا منسوخ شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *