مقدمه ای بر آمادگی جسمانی و تندرستی

ورزشی

پایگاه خبری ارمغان شهر اصفهان   در واقع میلیونها انسان  در سراسر جهان به روشها و شکلهای مختلف ورزش می کنند ، با وجود این شیوه زندگی بیشتر مردم به سوی بی تحرکی و کم تحرکی پیش می رود . نتایج مطالعات نشان می دهد که همه افراد بالغ بر این عقیده که ورزش برای سلامتی و شادابی مهم است و فعالیت جسمانی منظم برای خود و فرزندانشان ضروری است ، اتفاق نظر دارند . با این حال فقط حدود ۲۵ درصد از افراد بالغ در کشورهای پیشرفته ، حداقل هفته ای ۵ جلسه و هر جلسه حداقل به مدت ۳۰ دقیقه ورزش سبک تا متوسط انجام می دهند .

به هر حال تقریبا ۶۰درصد از افراد این جوامع ، تا حدی فعال هستند اما شدت فعالیت آنها برای افزایش استقامت قلبی ، تنفسی کافی نیست . متاسفانه حدود ۲۵ درصد از افراد در جوامع پیشرفته ، بی تحرک هستند و در هیچگونه فعالیت جسمانی در اوقات فراغت ، شرکت نمی کنند . به طور کلی شرکت مردان در فعالیتهای جسمانی ، بیشتر از زنان است .

به هر حال بسیاری از عقاید سنتی در مورد ورزش زنان ، کنار گذاشته شده و شمار زنانی که در فعالیتهای ورزشی شرکت می کنند ، بیشتر شده است .

نتایج مطالعات نشان می دهد که همچنان که افراد بالغ ، به آگاهی بیشتری درباره اهمیت آمادگی جسمانی دست می یابند، برای رسیدن به آن بیشتر تلاش می کنند .

در حال حاضر با وجود اطلاعات فراوان و ارزنده ، انسان دریافته که شیوه زندگی سالم ، حقیقتا کلیدی طلایی برای موفقیت است و برخورداری از ورزش منظم و مداوم، ضرورتی برای زندگی سالم به شمار می رود.

به هر حال در جوامع امروز ، تحرک کودکان به طور هشدار دهنده ای کاهش یافته است .

اغلب کودکان امروزی ، اوقات فراغت خود را صرف تماشای تلویزیون و بازی یارانه می کنند ، کمتر به فعالیت جسمانی می پردازند و به همین دلیل از آمادگی جسمانی مطلوب برخوردار نیستند.

در فصل حاضر ، با آمادگی جسمانی به طور کلی و همچنین آمادگی جسمانی و ترکیبات آن بطور ویژه ، آشنا خواهیم شد و ضمن معرفی مزایا آمادگی جسمانی و  ارتباط بین آمادگی جسمانی و تندرستی را نیز بررسی خواهیم کرد.

ادامه دارد …….

یادداشت : محمد موسوی( کارشناس ارشد تربیت بدنی )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *