لاریجانی در دیدار نایب رییس مجلس ملی چین: آمریکا داعش را به افغانستان منتقل کرد

سیاسی

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر به نقل از خانه ملت، «علی لاریجانی» در دیدار نایب رییس مجلس ملی جمهوری خلق چین که برای حضور در دومین کنفرانس رییسان مجالس ۶ کشور آسیایی و مقابله با تروریسم به تهران سفر کرده است، همکاری جمهوری اسلامی ایران، چین، پاکستان، ترکیه، روسیه و افغانستان را برای مقابله با تروریسم بسیار مهم دانست.

لاریجانی درباره ضرورت حفظ برجام از سوی سایر کشورهای عضو گروه ۱+۵ بعد از خروج آمریکا از این توافق بین المللی، گفت: اگر آمریکا تخلف کند و سایر کشورهای عضو اقدامی نکنند، برجام فایده ای برای ایران نخواهد داشت. از این رو نقش چین، روسیه و کشورهای اروپایی در حفظ پیمان هسته ای بسیار مهم ارزیابی می شود.

وی نقش چین در شرایط پیچیده کنونی منطقه و بین الملل را مهم ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه روابط ایران و چین در سطح بالایی قرار دارد و رایزنی های سیاسی ۲ کشور در سطوح مختلف نشاندهنده عمق روابط است.

چین مشکل همکاری‌های بانکی را پیگیری می کند

نایب رییس مجلس ملی جمهوری خلق چین در این دیدار گفت: حفظ ثبات و تقویت همکاری های تجاری در حوزه عملیاتی مهم است و امیدواریم با تلاش کشورها، کنفرانس مجالس ۶ کشور با موفقیت برگزار شود.

«چن زو» افزود: با وجود وضعیت خاص منطقه ای و بین المللی، هدف چین برقراری روابط درازمدت با ایران است و امیدواریم با همکاری با طرف ایرانی نقش آفرینی در عرص منطقه ای و بین المللی را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: چین برای حفظ برجام تلاش می کند؛ زیرا ایران سال ها بزرگ ترین شریک تجاری چین بوده است و تفاهمنامه های همکاری زیادی میان ۲ کشور وجود دارد.

چن زو همچنین از تمایل چین برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد ایران خبر داد و افزود: چین در پروژه های عمرانی مختلفی در ایران حضور دارد و مشکل همکاری های بانکی را که دغدغه ایران است پیگیری می کنیم.

وی تاکید کرد باید مجلس ۲ کشور دبارهر تبادل تجربیات و قانونگذاری ها بویژه اصلاح قوانین دوجانبه و امضای تفاهمنامه های بیشتر با یکدیگر همکاری داشته و در این زمینه اقدام عملی صورت دهند.

نشست کارشناسی دومین کنفرانس رییسان مجالس ۶ کشور آسیایی جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، افغانستان، ترکیه، چین و روسیه برای مقابله با تروریسم از امروز (جمعه) در تهران آغاز شد و فردا (شنبه) به صورت رسمی در هتل پارسیان آزادی گشایش می یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *