مخالفت روسیه با قطعنامه انگلیس درباره یمن به دلیل لحن ضدایرانی

سیاسی

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، دیپلمات‌ها به یک رسانه غربی گفته‌اند روسیه با پیش‌نویس قطعنامه‌ای در حمایت از توافق آتش‌بس در منطقه الحدیده یمن به دلیل لحن ضدایرانی آن مخالفت کرده است.

گروه‌های یمنی بعد از یک هفته گفت‌وگو زیر نظر سازمان ملل، پنجشنبه دو هفته گذشته در سوئد اعلام کردند به توافقی برای آتش‌بس در شهر بندری الحدیده دست پیدا کرده‌اند. این توافق از بامداد سه‌شنبه اجرایی شد.

شورای امنیت در حال حاضر مشغول مذاکره برای تدوین پیش‌نویس قطعنامه‌ای جهت حمایت از اجرای این توافق آتش‌بس است و از «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل می‌خواهد پیشنهادهای خود را درباره نحوه اجرای این توافق ارائه کند.

در این پیش‌نویس همچنین پیشنهاداتی درباره نحوه حمایت سازمان ملل از توافق استکهلم، عملیات نظارت بر آتش‌بس و انتقال نیروهای طرفین از بندر «الحدیده» و بندرهای «الصلیف و رأی عیسی» ارائه شده است.

خبرگزاری رویترز بامداد پنجشنبه گزارش داده یکی از بندهای این پیش‌نویس که به رویت این رسانه رسیده خواستار آن است که «تأمین سلاح‌ها و هر گونه اقلام مرتبط با آن که مغایر با مفاد تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل هستند» محکوم شود.

رویترز نوشته در این بند که به پیشنهاد آمریکا در متن گنجانده شده از نام هیچ کشوری سخن به میان نیامده است، اما آن‌طور که گفته‌های دیپلمات‌ها و همچنین نسخه تجدیدنظرشده این پیش‌نویس نشان می‌دهد، قصد واشنگتن اتهام‌پراکنی علیه تهران است. روسیه به همین دلیل با لحن این قطعنامه مخالفت کرده است.

آمریکا و کشورهای غربی که اصلی‌ترین تأمین‌کننده سلاح‌های مرگبار ائتلاف سعودی در جنگ یمن به شمار می‌روند بارها ایران را به ارسال سلاح برای انصارالله متهم کرده‌اند. تهران همواره این ادعاها را رد کرده است.

روسیه در ماه فوریه هم قطعنامه مورد حمایت آمریکا درباره یمن که به دنبال اتهام‌پراکنی علیه ایران بود را وتو کرد. قطعنامه‌های شورای امنیت برای تصویب نیازمند ۹ رأی موافق و عدم وتوی روسیه، چین، آمریکا فرانسه و انگلیس هستند.

«منصور العتیبی»، نماینده کویت در سازمان ملل چهارشنبه گفته اعضای شورای امنیت هنوز مشغول مذاکره در خصوص پیش‌نویس قطعنامه مذکور در خصوص یمن هستند. او گفت: «برخی نگرانی‌ها بر طرف نشده‌اند.»دیپلمات‌های سازمان ملل گفته‌اند برخی از کشورها خواستار آن هستند که پیش‌نویس این قطعنامه صرفاً بر توافق ‌آتش‌بس حاصل‌شده در یمن متمرکز باشد.

منبع:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *