مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان : اعتبار کافی برای پایش واحدهای صنعتی نداریم

اجتماعی

به گزارش خبرنگار ارمغان شهر، رحمان دانیالی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه تاکید کرد: اینکه گفته می شود ما با صنایع آلاینده تعامل داریم اینگونه نیست، ایده ما دستگیری از صنایع است ودر یک برنامه زمان بندی به آنها مهلت داده می شود که در راستای کاهش آلاینده ها اقدام کنند و اگر خلاف این ثابت شود با همکاری دستگاه قضایی با صنایع متخلف برخورد قانونی خواهد شد.
وی با بیان اینکه دو اتفاق ناگوار در استان در حال شکل گیری است، افزود: تجمع واحدهایی با منشا نفتی که در آینده مشکل ساز می‌شود، متاسفانه بر اساس ضوابط مصوب نیز همخوانی دارند، اما اصفهان از لحاظ ظرفیت تحمل مفید اینها، گنجایش ندارند که ما زنگ خطر این معضل را در کارگروه امایش سرزمین به صدا در آوردیم.
وی ادامه داد: پسماندهای ویژه استان مطالعه ده ساله از سال ۸۷ داشته است که مورد تایید برخی قرارنگرفت اما در حال حاضر کارگروه آمایش دو مورد آن را تایید کرده است، امیدواریم برخی با دخالت‌هایشان از ساماندهی پسماندهای ویژه جلوگیری نکنند چون متاسفانه تخلیه پسماندها در برخی نقاط حساس مشکل ساز خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه در ۹ ماهه نخست سال جاری در حوزه پاسخگویی به استعلام‌های همه پروژه‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری در دو مرحله احداث و بهره‌برداری، چهار هزار و ۹۰۰ استعلام به عمل آمده است، گفت: از این تعداد سه هزار و ۴۱۴ استعلام برای احداث و یک هزار و ۴۶۳ استعلام بهره‌برداری صادر شده است که این ارقام شرایط پیشرفت استان را نشان می‌دهد.
وی در خصوص به برخی ابهامات در خصوص شرایط اعلام تعطیلی مدارس اصفهان در وضعیت اضطراری آلودگی هوا تصریح کرد: روش تعطیلی مدارس متفاوت شده است، هواشناسی باید ۹۶ ساعت قبل از وقوع شرایط پایداری و سکون هوا به مرکز بهداشت شرایط را اعلام و دانشگاه علوم پزشکی حداکثر تا ۱۲ ساعت باید قاطعانه شرایط اضطراری آلودگی هوا را اعلام کند، تا تشکیل کارگروه هماهنگی شرایط آلودگی هوا توسط اداره کل محیط زیست انجام شود.
دانیالی در پاسخ به سؤالی مبنی بر دلایل خاموشی برخی نمایشگرهای کیفیت هوا در میادین شهر، گفت: ما خود را مدیون اعداد و ارقام نمی‌کنیم؛ اما کمبود اعتبارات وجود دارد که باید این کمبود اعتبار را مدیریت کنیم و قرار است در این خصوص شهرداری به محیط زیست بپیوندند.
دانیالی با بیان اینکه طرح جامع کاهش آلودگی هوا در سال ۹۲ و ۹۳ از سوی شورای برنامه‌ریزی استان به تصویب رسید، تصریح کرد: در این طرح که از سوی مدیریت استان و اداره محیط زیست تدوین شد، وظیفه‌ی دستگاه های اجرایی استان در خصوص کاهش آلودگی هوا مشخص شده است، وظیفه محیط زیست نظارت بر دستگاه های مجری طرح است و بیشترین بار اجرایی بر دوش شهرداری های اصفهان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: خیلی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها طبق این برنامه عمل نکردند و برخی از آنها تنها ۲۰ درصد وظایف خود را در راستای اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا انجام دادند.
وی تصریح کرد: اداره کل محیط زیست در نامه‌ای به مناسبت روز هوای پاک کارنامه دستگاه‌های اجرایی در راستای طرح کاهش آلودگی هوا را اعلام و رسانه‌ای خواهد کرد.
دانیالی گفت: در ده ماهه نخست امسال و تا تاریخ ۲۳ دی ماه ،در اصفهان ۳۷ روز پاک، ۲۱۶ روز سالم، ۴۱ روز ناسالم برای گروه های حساس و پنج روز ناسالم به ثبت رسیده است و این در حالی است که در سال گذشته اصفهان روز پاک نداشت و ۲۲۸ روز سالم، ۶۴ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز ناسالم برای عموم به ثبت رسیده بود.
وی همچنین به وضعیت محیط بانان اشاره کرد و گفت : خوشبختانه در استان اصفهان تلفات جانی محیط بانان نداشته‌ایم اما در برخی موارد آسیب جدی به محیط بانان ما واردشده است که نمونه آخر آن در پناه گاه حیات وحش قمشلو بود که دو محیط بان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و یکی از آنها از ناحیه پا آسیب دید اما متاسفانه در این درگیری یکی از دو شکارچی هم کشته شد؛ که نه تنها محیط بانان ما راضی به این امر نیستند که یک انسان جان خود را از دست دهد بلکه معتقدم چنین حادثه ای یک فاجعه انسانی است که در پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی رخ داده که بسیار زننده و قبیح است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه برای استخدام محیط بانان اقدامات خوبی در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است، از ابراز تمایل یکی از پرونده داران متخلف کشور برای همکاری با محیط زیست استان خبر داد و گفت: این فرد از اقدامات خلاف خود ابراز ندامت کردو امیدوارم با توجه به اطلاعات خوب و هنرهای که دارند از ایشان استفاده کنیم اما تمایل داریم که محیط بانان بومی هر منطقه را استخدام کنیم.

دانیالی اظهار کرد: بعد از گذشت حدود چهار سال ۱۴۰۰ مجوز پرنده صادر شد اینکه برخی مخالف و موافق بودند اما در مجموع برآورد ما از حیث صدور پروانه این است که اقدامی مثبتی صورت گرفته چرا که خیلی از افرادی که صاحب پروانه بودند برای جلوگیری از شکار و صید کمک کار ما بوده اند.
دانیالی همچنین به اقدامات آموزشی این سازمان در سال جاری اشاره کرد و گفت : طرح ” آموزش محیط یار” و همچنین طرح آموزش مدیریت مصرف آب در ۸۸۸ مدرسه استان و طرح یک ساعت با محیط بان در ۷۳ مدرسه پیگیری می شود، همچنین اولین دوره آموزشی پسماند ویژه برای کارشناسان ادرات کل کشور در استان اصفهان امسال برگزار شد و برای محیط بانان هم ۳۸۴ ساعت آموزش داشته ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *