راهکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای تالاب گاوخونی

اجتماعی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با وزارت نیرو برای تالاب گاوخونی هماهنگ شده تا آب به‌صورت سیلابی در زمان فصل غیرکشت یعنی در بهمن و اسفندماه تأمین و رهاسازی شود تا به گاوخونی برسد.

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، عیسی کلانتری درباره احیای تالاب گاوخونی و وضعیت رودخانه زاینده‌رود اظهار داشت: متأسفانه با توجه به اینکه رودخانه زاینده‌رود از وسط شهر اصفهان عبور می‌کند و پس از آن هم از وسط زمین‌های کشاورزی عبور می‌کند آبی هم جاری شود به گاوخونی نمی‌رسد.

وی افزود: با وزارت نیرو برای آب تالاب گاوخونی هماهنگ شده تا به‌صورت سیلابی در زمان فصل غیرکشت یعنی در بهمن و اسفندماه تأمین و رهاسازی شود تا به گاوخونی برسد، اما اگر همین‌گونه به‌تدریج سد را باز کنند هیچ‌گاه آب به گاوخونی نمی‌رسد و این آب برداشت می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: مصرف آب زاینده‌رود هم به‌قدری بالا رفته که زاینده‌رود دیگر زاینده نیست و یک‌بارمصرف است، آبی وارد زاینده‌رود نمی‌شود که به تالاب گاوخونی برسد، احیای تالاب جزء سیاست‌های نخست ماست و پس از آب شرب بالاترین سیاست آبی کشور آب‌های زیست‌محیطی است.

وی تصریح کرد: امیدواریم که با هماهنگی وزارت نیرو رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی شامل ۱۷۵ میلیون مترمکعب در سال حداکثر در ۱۰۰ روز زمستان و بهار باشد تا آب به این تالاب برسد وگرنه با این روند هیچ‌گاه آب به گاوخونی نمی‌رسد.

کلانتری درباره بارش‌های اخیر و برکات این بارش‌ها برای کشور بیان کرد: خوشبختانه در بارش‌های ۴ هفته اخیر در کشور ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب وارد کشور شد و خداوند نعمتش را برای ما تمام کرد و متأسفانه خسارت‌هایی از جمله خسارت‌های جانی داشت اما محدود بود، در آمریکا با این‌همه توان که ۲ هفته زودتر پیش‌بینی سیل کرده بودند و ارتش مجهز شد بیش از ۳ هزار نفر کشته شدند.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *