مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان خبر داد: بازخوانی طومار شیخ بهایی در ارتباط با حقابه‌داران حوضه زاینده‌رود

اجتماعی

مدیرعامل آب منطقه‌ای اصفهان گفت: بازخوانی طومار شیخ بهایی در ارتباط با تخصیص آب به حق‌آبه‌داران حوضه آبریز زاینده رود انجام شد و وزارت نیرو باید به صورت حجمی آب به آنها ارائه دهد.

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مسعود میرمحمد صادقی در جلسه علنی شورای شهر اصفهان اظهار داشت: بارش‌های امسال در ایستگاه شاخص چلگرد به دو هزار و ۱۳۷ میلی‌متر رسید و این در حالی است که این بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۷۴۳ میلیمتر و در بلند مدت نیز یک هزار و ۴۰۱ میلی‌متر بوده است.

وی با بیان اینکه حجم فعلی سد زاینده رود ۶۹۰ تا امروز میلیون مترمکعب است، افزود: ورودی آب به سد زاینده رود از اول مهر سال گذشته تا کنون یک هزار و ۱۷۰ میلیون متر مکعب آب بوده است و پیش بینی می‌شود که در سال جاری یک هزار و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد سد زاینده رود شود.

احتمال تداوم جریان آب در زاینده رود پس از ۲۰ خرداد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به اینکه مکن است پس از ۲۰ خردادماه نیز جریان آب در زاینده رود ادامه داشته باشد، گفت: تا کنون ۳۳۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزی رهاسازی شده و سهم محیط زیست نیز ۵۳ میلیون مترمکعب خواهد بود.

رهاسازی ۳۵ میلیون متر مکعب آب برای باغات اصفهان در تابستان

وی با اشاره به رهاسازی ۳۵ میلیون متر مکعب آب برای باغات اصفهان در تابستان گفت: در ارتباط با کشت صیفی‌جات توسط کشاورزان شرق اصفهان در همین زمان در شورای عالی زاینده رود تصمیم گیری می‌شود.

میرمحمدصادقی با اشاره به اینکه بازخوانی طومار شیخ بهایی در ارتباط با حق آبه داران حوضه آبریز زاینده رود اجرایی می‌شود، گفت: با توجه به توزیع عادلانه و هوشمندانه آب در طومار شیخ بهایی در این بازنگری وزارت نیرو موظف است به صورت حجمی آب به حق آبه داران ارائه دهد.

بارگذاری در حوضه آبریز زاینده رود بیش از ظرفیت موجود بوده است

وی اضافه کرد: بارگذاری در حوضه آبریز زاینده رود بیش از ظرفیت موجود بوده است به نوعی که در حوزه اصفهان بیش از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب برای کاشان، اصفهان و یزد تخصیص داده می‌شود و همچنین ۶۰ میلیون متر مکعب آب به صنایعی مانند فولاد مبارکه ذوب آهن و صنایع نظامی اختصاص می‌یابد.

میرمحمد صادقی ادامه داد: سهم چهارمحال و بختیاری از سد زاینده رود ۸۰ میلیون متر مکعب است در حالی که برداشت این استان روی کاغذ نیز ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلیون متر مکعب از سد زاینده رود است.

۹۹ درصد عملیات عمرانی تونل سوم کوهرنگ تمام شده است

وی با بیان اینکه اجرای طرح‌هایی مانند سد و تونل کوهرنگ سه ضرورت دارد، گفت: ۹۹ درصد عملیات عمرانی تونل سوم کوهرنگ تمام شده است و لکه گیری‌ها نیز تا طی سه ماه آینده تمام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه خاکبرداری و سنگ‌برداری تکیه گاه‌های سد تونل کوهرنگ نیز به پایان رسیده است، ابراز داشت: از آخر سال یا اوایل سال آینده بدنه سد بالا می‌آید و آخر سال ۹۹ کار آبگیری سد را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: این تونل ۲۵۰ میلیون متر مکعب آورده خواهد داشت و تخصیص آن ۱۲۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

میرمحمد صادقی در ارتباط با سد بهشت آباد نیز تا دو ماه آینده جلسه‌ای در وزارت نیرو در این خصوص برگزار می‌شود، گفت: ظرفیت این سد حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب یعنی به اندازه سد زاینده رود است.

وزارتخانه‌ای که با پرداخت وام اجازه عمران و توسعه در حوضه آبریز زاینده رود را می‌دهد

وی با بیان اینکه همه تقصیرها را نباید بر گردن وزارت نیرو بدانیم چراکه وزارتخانه دیگری به جز وزارت نیرو با پرداخت وام‌هایی اجازه عمران و توسعه در حوضه آبریز زاینده رود را می‌دهد که مشکلات مختلفی را در این حوضه آبریز سبب شده است، گفت: لازم است این مشکل با تعاملات لازم با دستگاه‌های مربوطه رفع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *