۵۶ پایگاه در اصفهان به سنجش نوآموزان اختصاص یافت

اجتماعی

رییس اداره آموزش و پرروش استثنایی اصفهان گفت: ۵۶ پایگاه برای سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی و بدو ورود به دبستان به همراه ۵۴۰ نفر نیرو در این استان اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محسن الماسی افزود: از این تعداد ۱۵ پایگاه در ۶ ناحیه شهر اصفهان دایر می‌شود و همچنین ۶ پایگاه تخصصی ارجاعات دایر که از آن مجموع نیز ۲ پایگاه به شهر اصفهان اختصاص دارد.
وی افزود: در این طرح دانش آموزان در زمینه‌های بینایی، شنوایی، قد و وزن، دهان و دندان، آمادگی تحصیلی، اختلال رفتاری، گفتاری و اتیسم مورد سنجش قرار می‌گیرند.
وی، اجرای این طرح، راهی برای شناسایی نوآموزان دیرآموز با نیاز ویژه ذهنی برای ارائه آموزش و مداخلات به هنگام در استان است.
الماسی پیش بینی کرد که امسال همانند سال قبل تعداد مراجعه کنندگان به پایگاه‌های سنجش سلامت استان بیش از ۹۰ هزار نفر شامل متولدین نیمه دوم سال ۹۱ و یا نیمه اول سال ۹۲ را تشکیل می دهند.
وی یادآور شد: امسال برای سومین سال متوالی با همکاری معاونت ابتدایی، سنجش سلامت دانش آموزان پیش دبستانی که تا یکم مهر ماه چهار سال و ۹ ماه سن داشته باشند انجام می‌شود.
این مسؤول، پیش بینی کرد که از مجموع دستکم ۹۰ هزار جامعه هدف در این طرح، ۵۰ هزار نفر را دانش آموزان بدو ورود پایه اول و مابقی را پیش دبستانی‌ها تشکیل دهند.
وی با اشاره به چگونگی مراجعه خانواده‌ها برای سنجش سلامت فرزندان خود به پایگاه‌های استان ادامه داد: این طرح از اول تیرماه اجرا می‌شود و والدین باید از ۲۰ خرداد به نزدیک ترین مدرسه محل سکونت خود مراجعه و فرم پیش ثبت نام را دریافت کنند.
این مسؤول آموزش و پرورش استثنایی اصفهان اضافه کرد: هنگامی که خانواده‌ها برای ثبت نام در پایه اول فرزندشان به دبستان مراجعه می‌کنند از طریق همان مدرسه به پایگاه‌های سنجش معرفی و نوبت دهی انجام می‌گیرد و در صورت تأیید سلامت، نوآموزان برگه سلامت دریافت می‌کنند و برای ثبت نام به مدرسه تحویل می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: ۲ رسالت اصلی این اداره شامل سنجش و شناسایی تمام نوآموزان بدو ورود و همچنین تدوین برنامه‌های آموزشی و توانبخشی برای دانش آموزانی عنوان کرد که نمی‌توانند از آموزش عادی استفاده کنند.
الماسی مهمترین هدف سنجش را پایش و بررسی دانش آموزانی برشمرد که خانواده‌های آنها به مسائل سلامت، بهداشت و همچنین انجام واکسیناسیون آنها توجهی نداشتند و نیازمند مراجعه به مراکز خاص درمانی هستند.‌

استان اصفهان دارای ۱۸۰ مدرسه استثنیی در ۱۰۵ واحد آموزشی مستقل است.
از بین دانش آموزان استثنایی استان اصفهان، پنج هزار دانش آموز در مدارس خاص و سایرین در مدارس عادی به صورت تلفیقی تحصیل می‌کنند.

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *