منابع ژاپنی: “آبه” تضمین هایی برای ایران دارد

سیاسی

«یوشیهیده سوگا» سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت که کشورش برای نتیجه بخش بودن سفر «شینزو آبه» نخست وزیر به ایران از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

به گزراش پایگاه خبری ارمغان شهر روزنامه آساهی روز جمعه به نقل از این مقام ژاپنی نوشت: سفر به تهران اولین سفر یک مقام ارشد ژاپن پس از چهار دهه به ایران است و ما باید تلاش کنیم تا سفری پربار و پرمعنا باشد.

این روزنامه با اشاره به اینکه قرار است دیدارهایی میان مقام‌های رده بالای جمهوری اسلامی ایران با آبه انجام شود، می‌نویسد: دولت هنوز به طور کامل جزئیات این سفر و برنامه‌های مربوط را اعلام نکرده است.

روزنامه آساهی نوشت: این سفر یک سال پس از خروج دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام انجام می‌شود و برای همین بسیار مورد توجه است و مهم هدف آن است که کاستن از تنش‌های منطقه‌ای به حساب می‌آید.
این روزنامه ادامه داده است: دولت ژاپن اصلاً خواستار وجود تنش در این منطقه نیست، این کشور بخش عمده‌ای از خرید نفتی خود را از خاورمیانه انجام می‌دهد برای همین به ثبات این منطقه بسیار اهمیت می‌دهد.

روزنامه ژاپنی با اشاره به اظهارات منابع دیپلماتیک آورده است: احتمال می‌رود تلاش‌های آبه در تهران به نتیجه برسد و راه برای گفت و گوی ایران و آمریکا باز شود البته یکی از اهداف اصلی این است که از درگیری نظامی جلوگیری شود، آبه برای این منظور تلاش می‌کند و می‌تواند مؤثر باشد.

آساهی بدون اشاره به منابع مذکور تصریح کرد: آبه با رهبر ایران دیدار خواهد کرد، او پیشنهاد گفت و گوی ایران و آمریکا را بدون هیچ پیش شرطی مطرح خواهد کرد.
این نشریه از قول همان منابع می‌افزاید: ایران و ژاپن دو کشور با روابط دوستانه سنتی و گرم هستند، آبه با دست خالی ایران را ترک نخواهد کرد و ایران هرگز برخورد نامناسبی با نخست وزیر ژاپن نخواهد داشت او به هر حال بدون برنامه به ایران نمی‌رود، حتماً تضمین‌هایی در اختیار دارد و گفت و گوهای مؤثری با طرف ایرانی خواهد داشت.

منبع: ایرنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *