مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان : سهم آموزش مهارتی از بودجه آموزش کشور کمتر از ۱٫۶درصد است

فرهنگی

آرش اخوان طبسی در نشست با اصحاب خبر با اشاره به ۶ مرداد ماه ، روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و نام گذاری سال به عنوان رونق تولید بیان داشت : رونق تولید نیازمند افزایش کیفیت تولید کالاها بوده و قسمتی از آن مواد اولیه است ، در این راستا آنچه که نقش بسزایی در کیفیت محصول خواهد داشت کسب مهارت و داشتن نیروی ماهر است .  

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه تحریم‌ها از نظر اقتصادی جامعه را به چالش کشیده است اظهار داشت : ایران کشوری با جمعیت جوان بیکار است و ضعف نیروهای ماهر مورد نیاز صنعت یکی از دلایل اصلی عدم اشتغال و نبود بازارکار و بیکاری جوانان است.

وی در این راستا افزود : دراستان اصفهان حرکت‌های خوبی انجام شده و نخستین اقدام مشارکت جدی با بخش خصوصی است چرا که مدل‌های قدیم آموزشی دیگر جوابگوی جامعه نیستند و آنچه در حال حاضر یک جامعه صنعتی پیشرفته به آن احتیاج دارد کسب نیرو با مهارت های لازم است .

اخوان طبسی با ذکر این مطلب که در همه الگوهای موفق دنیا از جمله آلمان که کشوری صنعتی است ، بازوی اصلی آموزش‌های مهارتی ، بخش خصوصی هستند تاکید کرد :  درنظام آموزش دوگانه  50 درصد آموزش مهارتی در کارگاه آموزش و  درصد هم در واحد صنعتی و صنفی آموزش داده میشود لذا با آموزش در واحد صنعتی و صنفی کار آموز با استفاده از ابزارهای نوین و انجام پروژه های عملی مهارت های لازم را کسب کرده و این مشکل حل خواهد شد ؛ نظام آموزش دوگانه استاندارد و مؤثر است و در اصفهان روی آن مطالعه زیادی شده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان از سیستم صلاحیت حرفه‌ای در اشتغال خبر داد و گفت : جهت اصلاح وضعیت کنونی در ایران برای افراد جویای کار ، سیستم اشتغال دوگانه و برای شاغلان ، سیستم صلاحیت حرفه‌ای را پیشنهاد می‌دهم؛

وی خاطر نشان کرد : مجتمع پارس جنوبی و شرکت جم‌سازان در حال اجرای پروژه صلاحیت حرفه‌ای با نظارت اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان هستند.

اخوان طبسی با اشاره به هزینه بر بودن آموزش های فنی و حرفه ای اذعان داشت : متاسفانه سهم آموزش مهارتی از بودجه آموزش کشور کمتر از ۱٫۶ درصد است و ۹۷ تا ۹۸ درصد بودجه سازمان ما برای حقوق کارمندان صرف می‌شود و اگر قرار بود به اعتبارات دولتی اکتفا کنیم  قطعا نتیجه بخش نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *