شهریور 778
منتشرشده در جامعه
- مهر 08, 778
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  روابط عمومی موسسه دارالقرآن اهلبیت(ع)،  فرمانده توپخانه 44 ارتش استان اصفهان و حجت الاسلام والمسلمین نوبخت مسئول عقیدتی سیاسی توپخانه 44 ارتش استان اصفهان به اتفاق هیات همراه از موسسه دارالقرآن اهلبیت(ع) بازدید کردند.
میهن دوست در این دیدار چهار ساعته که همزمان با ولادت حضرت زینب کبری(س) انجام شد خواستار همکاری در زمینه های آموزش قرآن و تفسیر در بین پرسنل ارتش و انجام برنامه های مشترک در زمینه های علوم قرآنی و برگزاری محافل انس با قرآن در موسسه شدند که با استقبال مسئولان موسسه دارالقرآن اهلبیت(ع) مواجه شد.
حجت الاسلام والمسلمین قربانیان مدیر موسسه دارالقرآن اهلبیت(ع) با اشاره به بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی گفت: تنها نیروی مسلح جهان که علاوه بر مکتبی بودن انگیزه معنوی نیز دارد و از دیدگاه سیاسی برخوردار است نیرو های مسلح انقلاب اسلامی هستند.
لازم به ذکر است در این دیدار فرمانده توپخانه 44 ارتش استان اصفهان از مربیان و خادمان موسسه دارالقرآن اهلبیت(ع) تقدیر کردند.

اطلاعات تکميلي

 • لید خبر سرهنگ میهن دوست فرمانده توپخانه 44 ارتش استان اصفهان با اشاره به اهمیت انس با قرآن و تأثیر آن افزود: اقتدار ارتش علاوه بر تجهیزات و مسئولیت پذیری، ایمان و بصیرت را هم شامل می شود.
منتشرشده در اقتصاد
- مهر 08, 778

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، رئیس گروه فنی نگهداری و تعمیرات ناحیۀ  فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد، ضمن اعلام خبر طراحی و ساخت پیچ و مهره‌های کامپوزیت که نگهدارندۀ کابل‌های آبگرد جریان بالا در قسمت ثانویۀ کوره‌های قوس الکتریکی است، گفت: در واحد فولادسازی، نگهدارندۀ (ساپورت) ثانویۀ کابل‌های آبگرد جریان بالا (High Current)، یک ساختار تمام‌فلزی است که بر  دیوارۀ بتونی   اتاق  ترانسفورماتور هر کوره نصب و مهار شده و وظیفۀ آن نگه‌داشتن و تحمل وزن تجهیزات انتقال انرژی الکتریکی جریان بالا (85 کیلو آمپر) از ثانویۀ ترانسفورماتور   به کورۀ قوس است.

یوسف اسماعیل‌زاده با اشاره به نقش این تجهیزات در انتقال جریان الکتریکی خاطرنشان کرد: بخشی از ساپورت نگهدارندۀ این تجهیزات همواره به‌طور اجتناب‌ناپذیر تحت ولتاژ   و   برق‌دار است و درعین‌حال بخش دیگر ساپورت که به دیوارۀ بتونی متصل و مهار شده باید بدون برق باشد.

وی در ادامه یادآور شد: در قسمتی از اتصالات این ساختار از یک مجموعه عایق الکتریکی شامل عایق‌های صفحه‌ای، واشری، لوله‌ای و 18 مجموعۀ پیچ و مهرۀ استیل ضدمغناطیسی استفاده شده است.

در همین خصوص علی علیخانی، کارشناس فرایند نگهداری  و  تعمیرات ناحیۀ فولادسازی و    ریخته‌گری مداوم گفت: در قسمت کوره‌های قوس الکتریکی، مشکل آرک‌زدگی این عایق‌ها   و پیچ و مهره‌ها  ممکن است باعث بروز   توقفات و   از دست رفتن قابل‌ملاحظۀ تناژ   تولید شود.

علیخانی با اشاره به تبعات آرک‌زدگی عایق‌ها و پیچ و مهره‌ها در هر مرتبه گفت: هر بار باید به‌اجبار چند صد فعالیت تعمیراتی سنگین، با حجم زیادی از عملیات نصب داربست، جهت کار در شرایط دشوار   و  ارتفاع انجام گیرد تا در نهایت امکان شروع مجدد برای کوره فراهم شود.

 کارشناس فرایند نگهداری و تعمیرات ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در ادامه خاطرنشان کرد: هرچند با اجرای اقدامات اصلاحی نظیر تغییر جنس و ابعاد عایق‌ها، برخی از موارد آرک‌زدگی را می‌توان برطرف کرد، اما در نهایت تصمیم بر این شد که برای اولین بار و در دشوارترین مرحله، برای این سؤال پاسخ مناسب بیابیم که آیا می‌توان جنس پیچ و مهره‌های استیل را که تحت تنش و بار مکانیکی قرار دارند تغییر داد و به‌جای آن پیچ و مهره‌هایی از جنس کامپوزیت، تفلون یا هر مادۀ دیگری که ذاتا عایق الکتریکی باشد استفاده کرد؟

در ادامه، عبدالرسول نوروزی، کارشناس طراحی و مهندسی قطعات و تجهیزات، در پاسخ به این سؤال و توضیح فرایند طی‌شده گفت: با مشارکت واحد مهندسی قطعات و تجهیزات، یک تیم کارشناسی باتجربه تشکیل و با حمایت رؤسای مربوطه و مدیریت ناحیه، در فاز اول، اطلاعات مربوط به نحوۀ وقوع و گسترش آرک‌زدگی جمع‌آوری شد. در فاز دوم، اطلاعات فنی تجهیزات، میزان بار مکانیکی، نیرو   و گشتاورهای وارده بر تجهیزات و اتصالات ساپورت استخراج گردید و در فاز سوم، تمامی محاسبات لازم از ابتدا انجام گرفت و در نهایت پروسۀ ساخت پیچ و مهره از جنس عایق الکتریکی بر اساس طراحی و ابعاد خاصی که توسط تیم کارشناسی تهیه شده بود، با کمک یکی از سازندگان توانمند داخلی آغاز شد.

در ادامۀ این گفت‌وگو، مهدی رستاقی، کارشناس تعمیرات و نگهداری کوره‌های قوس الکتریکی، با اشاره به فرایندهای صورت‌گرفته گفت: پس از ساخت پیچ و مهرۀ عایق در شرکت سازنده و آزمایش موفقیت‌آمیز آن در آزمایشگاه، پیچ‌ و مهره‌های استیل تعویض و به‌جای آن پیچ و مهره‌های جدید عایق نصب شد.

رستاقی با اشاره به اهمیت طراحی و اجرای چنین پروژه‌ای برای اولین بار افزود: خوشبختانه این پروژه در عمل کاملا رضایت‌بخش بود، به‌نحوی‌که پس از نصب اولین مجموعۀ پیچ و مهره‌ها بر روی یکی از کوره‌ها و تداوم این کار در سایر کوره‌ها، همان‌طور که انتظار می‌رفت مشکل آرک‌زدگی و توقفات ناشی از آن رفع شد.

وی در پایان تأکید کرد: مایۀ مباهات است که پیگیری‌های دفتر فنی تعمیرات فولادسازی، در کنار همکاری و مشارکت واحدهای مهندسی قطعات و تجهیزات، تعمیرات و تولید کوره‌های قوس و البته پشتیبانی و اعتماد مدیریت ناحیه، با کمک تیم کارشناسی به بار نشست و در سال جهش تولید برگ زرینی بر افتخارات فولاد مبارکه افزوده شد.

 

اطلاعات تکميلي

 • لید خبر با تکیه بر توان و ظرفیت کارشناسی فولاد مبارکه و با همکاری شرکت‌های سازندۀ داخلی، برای اولین بار در قسمت ثانویۀ کوره‌های قوس الکتریکی طرح استفاده از پیچ و مهره‌های کامپوزیت به جای پیچ و مهرۀ استیل ضدمغناطیسی با موفقیت انجام شد.
منتشرشده در اقتصاد
- مهر 08, 778

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محـــمدرضا ســـاکت در خصوص واگذاری ورزشگاه نقش‌جهان به شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: مردم اصفهان حدود ۳۰ سال در انتظار ورزشگاه نقش‌جهان بودند و سرانجام با پیگیری مدیران شرکت فولاد مبارکه این امر به نتیجه رسید.

اولویت رفع نواقص مدنظر AFC است

وی ادامه داد: از سوی دیگر، وزارت ورزش و شرکت توسعه و تجهیز،  بستری برای مشارکت در پروژه‌های نیمه‌کاره فراهم کردند تا شرکت فولاد مبارکه به‌منظور تکمیل این پروژۀ ملی وارد عرصه شود. ورود فولاد مبارکه باعث شد زیرساخت‌های ورزشی کشور و سرانۀ ورزشی در استان اصفهان ارتقا یابد و همچنین یک مجموعۀ بزرگ استاندارد با ظرفیت ۷۵ هزار نفر برای رویدادهای ملی و بین‌المللی به امکانات کشور اضافه شود.

ساکت ادامه داد: پس از بررسی‌ها و هماهنگی‌های انجام‌شده، مشکلات این ورزشگاه برطرف شد تا امروز این پروژۀ بزرگ از بلاتکلیفی خارج شود و به چرخۀ خدمات ورزشی در حوزۀ فوتبال کشور اضافه گردد و انتظار مردم اصفهان با بهره‌برداری از این ورزشگاه به پایان برسد.

مدیرعامل باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان در خصوص مدت بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه از ورزشگاه نقش‌جهان گفت: برای تکمیل ورزشگاه نقش‌جهان اقدامات فنی و مهندسی بسیار پیچیده‌ای انجام شد و اکنون طبق قرارداد منعقدشده، ورزشگاه نقش‌جهان به مدت ۴۵ سال در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفته و این شرکت نیز اجازۀ راهبری و بهره‌برداری از آن را در اختیار باشگاه قرار داده است.

وی دربارۀ اقدامات این باشگاه درخصوص تکمیل نواقص ورزشگاه ازجمله ورودی‌های غیراستاندارد ورزشگاه گفت: مجموعۀ ورزشگاه نقش‌جهان ۳۰۰ هکتار زمین ورزشی دارد که در اختیار ادارۀ ورزش و جوانان است و راه‌های ورودی منطقه در اختیار فولاد مبارکه نیست.

ساکت افزود: اقداماتی ازجمله روشنایی مسیر ورودی، دیوارکشی اطراف ورزشگاه، تکمیل پارکینگ‌ها، تکمیل فیبر نوری، پست برق و ... برای تجهیز بیشتر ورزشگاه در برنامۀ شرکت فولاد مبارکه است. در آینده اسکوبورد    ورزشگاه نیز تعویض خواهد شد، زیرا اسکوبورد فعلی استاندارد نیست و کیفیت لازم را ندارد.

وی ادامه داد: اولویت ما تکمیل نواقصی است که از سوی AFC در خصوص ورزشگاه نقش‌جهان مطرح شده تا به  استانداردهای مورد تأکید این نهاد دست یابیم. مهم‌ترین بخش ورزشگاه خزانۀ چمن آن است که اکنون تکمیل شده است.

وی دربارۀ  رفع مشکل کیفیت چمن ورزشگاه در تابستان با خزانه گفت: اکنون چمن ورزشگاه وضعیت مناسبی دارد و به‌خوبی توسط بخش مهندسی تحت مراقبت و راهبری است. البته احتمالا در زمان مناسب طرح تعویض زمین چمن را در برنامه خواهیم داشت، اما این موضوع حداقل امسال قابل انجام نخواهد بود.

تبدیل موزۀ فولاد مبارکۀ سپاهان به قطب گردشگری ورزشی اصفهان

مدیرعامل باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان در خصوص خواستۀ هواداران مبنی بر پخش بازی‌های تیم فوتبال این باشگاه با کیفیت HD گفت: این موضوع مستقیما مربوط به سازمان صداوسیماست و ما چند بار این خواستۀ هواداران را به آن‌ها انتقال داده‌ایم. سازمان صداوسیما نیز در تأمین تجهیزات موردنیاز این نوع تصویربرداری محدودیت‌هایی پیش روی خود دارد، اما در حال بسترسازی این موضوع است تا تجهیزات این موضوع تکمیل شود.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای زیباسازی ورزشگاه نقش‌جهان در پروژه‌های بعدی مطرح می‌شود تا این ورزشگاه به نگین زیبای منطقه تبدیل گردد.

ساکت به جام‌ها و مدال‌های قهرمانی متعددی که تاکنون توسط تیم‌های مختلف باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان کسب شده اشاره کرد و گفت: به دنبال راه‌اندازی موزۀ افتخارات باشگاه در ورزشگاه نقش‌جهان و ایجاد یک قطب گردشگری در اصفهان هستیم. در برنامه‌های آیندۀ خود امکانات لازم برای بازدید از این ورزشگاه و افتخارات فولاد مبارکۀ سپاهان برای تورهای خارجی، خانواده‌ها، دانش‌آموزان و ... مهیا خواهد شد.

وی در پاسخ به برنامۀ انتقال بخشی از موزۀ ورزشگاه صفائیه به ورزشگاه نقش‌جهان گفت: معتقدیم تمام جام‌ها و مدال‌های باشگاه که بالغ‌بر ۴۰۰۰ عنوان مقام است باید به ورزشگاه نقش‌جهان منتقل شود و در حال حاضر ۹ کاپ قهرمانی تیم فوتبال فولاد مبارکۀ سپاهان به نقش‌جهان منتقل و جانمایی شده است.

برنامه‌های زیادی برای تلویزیون اینترنتی داریم

ساکت در خصوص اهداف راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی  فولاد مبارکۀ سپاهان و میزان رضایت از بازخوردهای آن گفت: در چند ماه گذشته با ایجاد یک چارت جدید در باشگاه، مسئولیت اپلیکیشن و تلویزیون اینترنتی ایجاد کردیم. تلویزیون اینترنتی سپاهان با همکاری شرکت باسا در قالب یک سوپر اپلیکیشن رونمایی شد. این اپلیکیشن بستری برای نمایش رقابت تمام تیم‌های باشگاه است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون بازی‌های تیم والیبال، هندبال و فوتبال فولاد مبارکۀ سپاهان را به‌صورت زنده با همکاری صداوسیما پخش می‌کنیم. برای اولین بار دیدار دربی فوتبال بانوان اصفهان میان
 فولاد مبارکۀ سپاهان و ذوب‌آهن پخش زنده خواهد شد. البته این دیدار هفته‌های گذشته انجام شده، اما مجوز پخش چنین مسابقه‌ای برای اولین بار اخذ شده است.

مدیرعامل باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان تصریح کرد: هدف اصلی این اپلیکیشن برقراری ارتباط مستقیم با هوادارانمان است و برنامه‌های مختلفی در این زمینه در دستور کار داریم. مدیریت اپلیکیشن در تلاش است تا در این اپلیکیشن با برنامه‌های مختلفی همچون پخش فیلم‌های قدیمی، رویدادهای مختلف و ... خاطرات شیرین فولاد مبارکۀ سپاهان را با هواداران به اشتراک بگذارد. این سوپر اپلیکیشن خدمات متنوعی همچون بازی‌های مختلف، پیش‌بینی مسابقات، خدمات پرداختی، خرید کالا، آموزش‌های مختلف و ... را نیز در خود دارد.

ساکت در خصوص پخش زنده بازی‌های تیم فوتبال بانوان برای مخاطبان با توجه به راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی سپاهان اظهار کرد: بر اساس مقررات جاری کشور در حال اخذ مجوزهای مربوط به این موضوع و طی مسیر رویدادهای مشابه آن هستیم تا حرکت رو به جلویی را رقم بزنیم.

 

اطلاعات تکميلي

 • لید خبر مدیرعامل باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان در خصوص واگذاری ورزشگاه نقش‌جهان از سوی شرکت توسعه و تجهیز به شرکت فولاد مبارکه گفت: شرکت فولاد مبارکه جهت تکمیل ورزشگاه نقش‌جهان اقدامات فنی و مهندسی بسیار پیچیده‌ای انجام داد و اکنون طبق قرارداد منعقدشده، ورزشگاه نقش‌جهان به مدت حداقل ۴۵ سال در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفت.
منتشرشده در اقتصاد
- مهر 08, 778

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، سیدمهدی نقوی، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه، در گفت‌وگو با ماهنامۀ پردازش، به  ره‌نگاشت این طرح اشاره می‌کند که در قالب یک سفر پنج‌ساله از سال جاری شروع می‌شود و انتظار می‌رود در سال 1404 فولاد مبارکه با مفاهیم هوشمند در سطح جهانی مطرح باشد. طبیعتا نقاطی برای این موضوع تعریف شده که هریک از آن‌ها با بخش‌هایی از شرکت در ارتباط است. هم‌اکنون شرکت فولاد مبارکه در سطح هوشمند صفر قرار دارد و طی سال 1400 تا 1404 به فولاد مبارکۀ هوشمند یک، دو، سه و چهار دسترسی خواهیم یافت.

فولاد مبارکه در سال‌های اخیر در اجرای پروژه‌های خاص در صنعت فولاد سرآمد بوده و توانسته با ورود به اجرای طرح‌هایی همچون نورد گرم شماره 2  و طرح تحول دیجیتال سهم عمده‌ای در تولید فولاد داشته باشد. به طور مشخص طرح تحول دیجیتال در این بنگاه صنعتی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

پروژۀ طرح تحول دیجیتال در فولاد مبارکه با سایر پروژه‌هایی که در سال‌های اخیر در این شرکت انجام‌شده قابل‌مقایسه نیست. دلیل اصلی آن هم این است که در پروژه‌های دیگر، تولید و بهبود کیفیت تا میزان مشخصی قابل افزایش بوده؛ اما طرح تحول دیجیتالی که در سال جاری برنامه‌ریزی شده و مراحل اجرایی آن نیز آغاز شده است، یک طرح همه‌جانبه به شمار می‌آید که بقای شرکت را در کلاس جهانی تضمین می‌کند. بنابراین نباید تصور کرد طرح تحول دیجیتال یک پروژۀ عادی است. نکتۀ حائز اهمیت آن است که طرحی مثل نورد گرم شمارۀ 2  از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری یک پروژۀ بسیار بزرگ است، اما نه این پروژه و نه دیگر پروژه‌های مشابه حجم تغییراتی را که طرح تحول دیجیتال در فولاد مبارکه ایجاد می‌کند، ایجاد نخواهند کرد. از این جهت است که این طرح اکنون برای شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یک شرکت برتر تولیدکنندۀ داخلی و صادرکنندۀ حاضر در عرصه‌های بین‌المللی، بسیار حائز اهمیت است. برای توضیح بیشتر می‌توان مقایسه‌ای انجام داد؛ کشور در گام اول برای ورود به عرصه‌های داخلی و بین‌المللی در حوزۀ فولاد، اقدام به احداث شرکت فولاد مبارکه کرد تا بسترهای لازم برای این امر را فراهم کند؛ پس برای افتتاح فولاد مبارکه اقدام شد. اکنون طرح تحول دیجیتال طرحی است که برای بقای شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یک فولادساز مؤثر و بزرگ در عرصه‌های داخلی و خارجی ضروری است و با هدف همراه شدن این شرکت با تغییرات جهانی کنونی و آتی در حال برنامه‌ریزی و اجراست.

اجرای این طرح و پیاده‌سازی پروژۀ انقلاب چهارم در فولاد مبارکه چقدر بر تولید اثر می‌گذارد؟ واقعا  این طرح در شرایط کنونی تا این اندازه که شما به اهمیت آن اشاره کردید، ضروری است؟

اگر همواره شرایط کشور را به این شکل فرض کنیم که تحریم‌ها برقرار است و شرکت‌های خارجی اجازۀ ورود به آن را ندارند، و از سوی دیگر، سطح نیاز مصرف‌کنندگان داخلی به اندازۀ کنونی باقی می‌ماند و هزینه‌های جدید و اضافه‌تری به پروسۀ تولید وارد نمی‌شود، و در نهایت، کلاف و محصولات فولادی را در کشور به هر قیمتی بخواهیم تولید می‌کنیم و با هر شرایطی به مشتریان داخلی خود می‌فروشیم، قطعا باید مسیر کنونی خود را ادامه دهیم. حال آنکه این فرضیات نادرست است. اگر تصور کنیم که این‌ها مواردی است که در آینده اصلاح خواهد شد و شرایط جدیدی به وجود خواهد آمد، حتما به اجرای این طرح نیاز خواهیم داشت. به‌خصوص اینکه در حال حاضر، با توجه به اینکه فضای اقتصاد سیاسی کشور این‌گونه نخواهد ماند و هر لحظه امکان دارد شرایط ارتباطی ایران با سایر شرکت‌های دنیا تغییر کند و فولاد مبارکه از فهرست تحریم خارج شود، مطمئنا مشتریان داخلی فولاد مبارکه ممکن است محصولات موردنیاز خود را از سایر شرکت‌های دنیا طلب کنند و در چنین شرایطی، رقابت یک موضوع بسیار معنادار خواهد بود. پس برای حضور در صحنۀ رقابت، حرکت به سمت بهره‌ورتر شدن و استفاده از مفاهیم جدید و شرایط نو، مطمئنا ضرورتی انکارناپذیر است. مثال می‌زنم؛ می‌دانید که هم‌زمان با انقلاب صنعتی دوم، برق تولید شد و استفاده از برق رواج یافت. فرض کنید شرکتی در زمان انقلاب صنعتی اول ساخته می‌شد و از تولید برق برای کارخانۀ خود بهره نمی‌گرفت. آیا وقتی‌ انقلاب صنعتی دوم آمد، آن شرکت می‌توانست بدون پیروی از آن به بقای خود ادامه دهد؟ شرکت فولاد مبارکه نیز این شرایط را دارد. این شرکت و هر شرکت دیگری اگر ظرف چند سال آینده نتواند خود را با تحولات دیجیتال همگام کند، مطمئنا جایی بین بازیگران اصلی صنعت خود نخواهد داشت.

فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ فولاد در منطقۀ مناست و باید این جایگاه را چه از لحاظ عدد و رقم تولید و چه به لحاظ جایگاه کیفی و پیشران بودن در این فضا حفظ کند و فرایندهای جدید و برنامه‌ها و حرکت‌های نو    را    رصد کند و به کار بگیرد تا پابه‌پای بزرگان این صنعت قدم بردارد.

با پیاده‌سازی این طرح، سطح تولید تغییر خواهد کرد؟

هدف از طرح تحول دیجیتال افزایش میزان تولید نیست. ما طی این فرایند برنامه‌ای نداریم که در فولاد مبارکه میزان تولید را    افزایش دهیم و آن را اندازه‌گیری کنیم. هدف ما بر بهره‌وری بیشتر متمرکز است؛ به این معنا که همین میزان کالایی که تولید می‌شود، باید با استفاده از مفاهیم جدید، قیمت تمام‌شدۀ کمتر و بهره‌وری بیشتر تولید شود. شما تصور کنید اگر یک سرویس اینترنتی جدید شبیه اسنپ در یک تاکسی تلفنی استفاده شود، چقدر هزینه‌های مشتریان افزایش می‌یابد؟ به نظر نمی‌رسد این هزینه افزایش یابد، اما اگر آژانس در مسیر این تحول دیجیتال حرکت نکند، ادامۀ مسیر برای او ممکن نیست، کمااینکه هم‌اکنون نیز تاکسی‌های تلفنی از رونق افتاده‌اند. مسئلۀ ما بودن یا نبودن در شرایط صددرصد رقابتی بازار فولاد دنیاست.

پس در واقع منظور شما این است که سطح بهره‌وری افزایش می‌یابد؟

با به‌کارگیری مفاهیم تحول دیجیتال این اتفاق رخ خواهد داد؛ به‌نحوی‌که اگر این مفاهیم به‌درستی اجرایی و پروژه‌های آن عملیاتی شود، حتما بهره‌وری افزایش خواهد یافت. پس انتظار افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام‌شده را نیز داریم. البته مجمع اقتصاد جهانی برای موضوع تحول دیجیتال یازده شاخص تعریف و اعلام کرده است و بنگاه‌هایی که تحول دیجیتال را پیاده‌سازی کنند و اصول آن را در سازمان خود جاری سازند، شاهد بهبود جدی در این شاخص‌ها خواهند بود و در نتیجۀ آن‌ها، پیش‌بینی می‌شود بین 6 تا 8 درصد، سودآوری افزایش خواهد یافت.

فولاد مبارکه به این سطح از سودآوری دسترسی پیدا خواهد کرد؟

برنامۀ ما کنترل این شاخص‌ها طی مسیر و ره‌نگاشتی است که تدوین شده است. برنامۀ ما پایش این شاخص‌هاست و هدف‌گذاری ما این است که وقتی به این شاخص‌ها دست یافتیم، بهره‌وری را مورد سنجش قرار دهیم و بر این اساس انتظار داریم افزایش بهره‌وری ما محقق شود.

فولاد مبارکه تا چه زمانی طرح تحول دیجیتال را عملیاتی خواهد کرد؟

با مذاکراتی که با مقامات ذی‌ربط وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته، قرار    بر    این شده است که این کار به‌صورت پایلوت در فولاد مبارکه عملیاتی شود. واقعیت آن است که این کاری ناشناخته در صنعت فولاد ایران است و به‌خصوص در حوزۀ صنعت سنگینی مثل فولاد، ملاحظات خاص خود را دارد؛ بنابراین مقرر شده فولاد مبارکه این کار را به‌عنوان مرکز اصلی مطالعاتی و عملیاتی اقتصاد نسل چهارم اجرا کند و از نتایج و تجارب حاصل از آن، برای دیگر صنایع و دیگر تولیدکنندگان فولادی کشور استفاده شود. این موضوع به‌عنوان مبحث اول مدنظر قرار گرفته و بر مبنای آن، اقداماتی انجام‌شده و سیستم‌هایی به‌عنوان پیش‌نیازهای اولیه فراهم شده تا از تمام داشته‌های خود با استفاده از تجاربی که در شرکت‌هایی مثل ایمیدرو    وجود دارد، برای ره‌نگاشت طرح تحول دیجیتال در فولاد مبارکه استفاده کنیم. این ره‌نگاشت یک سفر پنج‌ساله است که از سال جاری شروع می‌شود و انتظار می‌رود در سال 1404 فولاد مبارکه با مفاهیم هوشمند در سطح جهانی مطرح باشد. طبیعتا نقاطی برای این موضوع تعریف شده که هریک از آن‌ها با بخش‌هایی از شرکت در ارتباط است. هم‌اکنون شرکت فولاد مبارکه در سطح هوشمند صفر قرار دارد و طی سال 1400 تا 1404 به فولاد مبارکۀ هوشمند یک، دو، سه و چهار دسترسی خواهیم یافت.

جایگاه فولاد مبارکه در آن زمان یعنی افق 1404 با وضعیت کنونی چه تفاوتی خواهد داشت و چه پله‌ای را در دنیا تصاحب خواهد کرد؟

در این زمینه بقا یا عدم بقاست که باید مورد توجه قرار گیرد. امروز هم شاید بتوانیم فولادسازی باشیم که با مفاهیم قدیمی و استفاده از مفاهیم نسل سوم یعنی بدون کامپیوتر هم بتواند فولاد تولید کند، ولی با مشقت و هزینۀ زیاد این کار امکان‌پذیر است و حجم تولید نیز بسیار کم خواهد بود. ما می‌توانیم اقتصاد نسل دوم و نسل سوم را با هم مقایسه کنیم. در اقتصاد نسل دوم فقط برق و الکتریسیته مبنای تولید بودند و موتورهای آن بر مبنای پیشران و محرک نیروی الکتریسیته حرکت می‌کرد، ولی فولادسازی که از نسل سوم در تولید خود استفاده می‌کند، توانسته از امکانات کنترلرها و شرایط اتوماتیک استفاده کند و بنابراین میزان دقت، کیفیت و کمیت در نسل سوم به‌مراتب بیش از تولید با مدل نسل دوم است. البته این دلیل نمی‌شود که بگوییم نسل دوم وجود نخواهد داشت، اما به‌مرور زمان و با توجه به اینکه هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ هزینه، فولادسازی که در نسل قبلی اقتصاد است نمی‌تواند با نسل بعدی خود رقابت کند و طبیعتا محکوم به فنا خواهد بود. فولاد مبارکه نیز اگر نتواند همگام با تغییرات محیط بیرونی خود حرکت کند، در آینده محکوم به فناست و این یک اصل طبیعی است که در تمام مفاهیم مرتبط با صنعت و انسان و حتی دوران رشد یک مجموعه صنعتی در نظر گرفته می‌شود. اگر نتوانیم با تغییرات حرکت کنیم، محکوم به فنا هستیم.

نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در این پروژه به چه صورت است؟

شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در پروژۀ فولاد مبارکه نسبت‌به سایر مناطق دنیا، جای بسیار بازتری برای کار دارند. دلیل ادعای من این است که باید توجه کنیم ایران تحریم است و به فضاهای بیرونی و دانش کسب‌شده و تجارب خارج از ایران به‌راحتی و به میزان موردنیاز خود دسترسی ندارد. طبیعتا در این شرایط با استفاده از خرد جمعی که در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها و نوآورها ایجاد خواهد شد، به سمت تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی حرکت خواهیم کرد و در این راه، با توجه به مطالعات انجام‌شده و آگاهی‌هایی که به دست آورده‌ایم می‌دانیم که بخش عمده‌ای از این اتفاقات در خود فولاد مبارکه امکان اجرایی شدن ندارد. پس در این راه، با فراخوان‌های انجام‌شده و اعلامیه‌هایی که برای همۀ شرکت‌های ایرانی، افراد نخبه و نخبگان ارسال می‌کنیم، درخواست می‌کنیم که همراه ما باشند؛ به‌خصوص اینکه این راه برای ما به‌صورت کامل شناخته‌شده نیست و استفاده از خرد جمعی در این راه و به‌کارگیری ایده‌های خلاقانه افراد نخبه و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند راهگشا باشد و مفاهیم جدیدی را برای ما ایجاد کند. ضمن اینکه در این حوزه باید توجه داشت که مفاهیم مورد استفاده در تحول دیجیتال بسیار متنوع و گسترده است و توانمندسازهای زیادی در این طرح وجود دارد؛ بنابراین مطمئنا منابع داخلی فولاد مبارکه تعدادی از این توانمندسازها را شناسایی کرده و بر آن واقف است. بقیۀ ابزارها را شرکت‌های دانش‌بنیان و گروه‌های استارت‌آپی در اختیار دارند و ما نیز با برنامه‌هایی که داریم، حتما از منابعی که در کشور در این زمینه به وجود آمده استفاده خواهیم کرد و راه خود را روان‌تر ادامه خواهیم داد. کما اینکه در مهرماه اولین وبینار   و   رویداد مربوط به موضوع طرح هوشمندسازی در دانشگاه تهران برگزار شد و در آن تقریبا 400 شرکت دانش‌بنیان از سراسر کشور حضور داشتند. تا پایان سال نیز   یک وبینار دیگر برگزار خواهد شد تا موضوعات دیگری در آن مطرح و از خرد دیگران استفاده شود.

 

اطلاعات تکميلي

 • لید خبر در سال‌های اخیر فولاد مبارکه همواره پیشگام تحولات بزرگ در زمینۀ صنعت فولاد بوده است. طرح نورد گرم شمارۀ 2 و به‌روزرسانی و همگامی با تولیدکنندگان بزرگ جهان از جمله طرح‌های بزرگ مطرح در این زمینه بوده و امروز طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه تازه‌ترین گام فولاد مبارکه است. اجرای این طرح قرار است این شرکت را در افق 1404 به رتبه‌ای برساند که نه‌تنها تأمین‌کنندۀ نیاز داخلی باشد، بلکه همگام و هم‌راستا با اقتصاد جهانی پیش رود. در واقع این گروه بزرگ تولیدی و صنعتی معتقد است در صورتی که بر مبنای طرح تحول دیجیتالی حرکت نکند، ممکن است مزیت‌های خود را از دست بدهد و حتی در بازار داخلی نیز یارای رقابت با دیگر تولیدکنندگان را نداشته باشد؛ پس این طرحی برای بقاست و باید اجرایی شود.
منتشرشده در اقتصاد
- مهر 08, 778

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، داریوش رشیدی در این باره گفت: با اتکا به دانش فنی و تجربۀ نهادینه‌شده در فولاد مبارکه و همت شرکت‌های سازندۀ داخلی ۲۲ 10 عدد تیوب این ریفورمرها بومی‌سازی و با موفقیت مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی با تأکید بر اهمیت کیفیت این تجهیزات تصریح کرد: بسیاری از لوله‌های وارداتی از رده خارج شده است و با کسب این موفقیت، در حال حاضر حدود یک‌چهارم ریفورمرهای احیا با لوله‌های ساخت داخل عملیات تولید را انجام می‌دهند و تاکنون عملکرد مناسبی داشته‌اند.

رشیدی با اشاره به مزایای بومی‌سازی تیوب‌های ریفورمر احیا مستقیم اظهار داشت: با توجه به قیمت زیاد این قطعات و همچنین پرمصرف بودن آن‌ها در شرکت، خرید این تیوب‌ها ارزبری بسیار زیادی به دنبال دارد، اما با بومی‌سازی این قطعات، علاوه‌بر اینکه سالانه به میزان 7.6 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی برای کشور حاصل شده است، با همکاری شرکت‌های سازندۀ داخلی در فرایند  تولید آن‌ها، موفق به کسب دانش فنی و تکنولوژی ریخته‌گری سوپرآلیاژها به روش گریز   از   مرکز   و  در مقیاس صنعتی در کشور شده‌ایم.

در ادامه محمدرضا فتحی رئیس واحد احیا مستقیم نیز افزود: لوله‌ها و تیوب‌های ریفورمر یکی از قطعات مهم و استراتژیک و دارای بیشترین هزینۀ مالی در واحدهای احیا مستقیم است که فرایند  شکست گاز متان و تبدیل آن به گازهای احیایی موردنیاز در دمای بیش از  ۱۱۰۰ درجه جهت احیای گندلۀ اکسایدی در آن‌ها انجام می‌گیرد. خوشبختانه با رویکرد مدیریت فولاد مبارکه در زمینۀ بومی‌سازی و حمایت همه‌جانبۀ این شرکت از سازندگان داخلی، در این خصوص کارگروهی با حضور کارکنان متخصص و باتجربۀ شرکت تشکیل شد و با همکاری شرکت‌های سازندۀ داخلی، بومی‌سازی این قطعات فوق حساس مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار گرفت و نهایتا عملیات بومی‌سازی طی مراحل مختلف انجام شد.باید در نظر داشته باشیم که در برخی پارامترها، در نمونۀ  وارداتی امکان بهره‌برداری در بعضی دماها وجود نداشت که در نمونۀ بومی‌سازی‌شده این محدودیت برطرف شده است. بدون شک این مهم که هم رهایی از وابستگی و هم جلوگیری از خروج ارز    را در پی داشته میسر نشده، مگر به لطف خداوند و با تلاش و اعتماد به توان داخلی که مایۀ مباهات است.

از حوزۀ تعمیرات واحدهای احیا نیز مجتبی کریمی کارشناس تعمیرات اظهار داشت: در سال‌های گذشته، تیوب‌های ریفورمر    احیا به‌صورت کامل توسط سازندۀ خارجی تأمین می‌شد که ضمن ارزبری زیاد، عدم امکان تأمین با توجه به شرایط تحریم نیز یک تهدید بالقوه برای واحدهای احیا مستقیم محسوب می‌گردید.

خوشبختانه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی جهت ساخت قطعه و همکاری مستمر بین سازنده، تعمیرات احیا   و    واحد بومی‌سازی شرکت، مشکلات فرایند  ساخت و تأمین در داخل کشور رفع گردید و در حال حاضر قطعات ساخته‌شده به‌صورت 100 درصد بومی در ریفورمرهای واحد احیا مستقیم نصب شده و در مقایسه با قطعات خارجی، عملکرد مطلوبی از لحاظ پارامترهای فنی مانند خزش و عمر مفید دارد.

در همین خصوص یوسف یلمه تکنسین قطعات یدکی احیا مستقیم گفت: در ریفورمرهای واحدهای احیا  مستقیم جمعا تعداد 4068 عدد تیوپ ۱۰ و ۸ اینچ در حال کار است. این تیوب‌ها به‌صورت عمودی در کوره نصب و درون آن‌ها از کاتالیست‌هایی با مشخصات موردنظر پر می‌شود. گاز طبیعی با عبور از بین لایه‌های کاتالیست به گازهای احیا شکسته می‌شود و آمادۀ فرایند احیای گندله‌ها و تبدیل آن‌ها به آهن اسفنجی می‌گردد. قبلا این تیوب‌ها با صرف زمان و ارز بسیار زیاد از شرکت‌های آلمانی، ژاپنی و اسپانیایی تأمین می‌شد ولی الآن قطعات بومی‌سازی‌شده در زمان بسیار کوتاه و با قیمت غیرقابل مقایسه با انواع وارداتی تحویل می‌شوند.

در خصوص فرایند بومی‌سازی این تجهیزات، مسیب فروغی رئیس واحد بومی‌سازی فولاد مبارکه نیز خاطرنشان کرد:  فرایند بومی‌سازی این قطعات از سال 89 شروع شد. با رفع مشکلاتی که بر سر راه بومی‌سازی این قطعات بود، خوشبختانه تولید این تیوب‌ها در داخل کشور به بار نشست و پس از طی مراحل تست عملکردی گرم، تاکنون 1022 عدد از این تیوب‌ها توسط شرکت‌های داخلی، ریخته‌گری، ماشین‌کاری و تحویل شرکت فولاد مبارکه شده است.

با توجه به فقدان تکنولوژی ریخته‌گری گریز   از   مرکز   سوپرآلیاژها  در داخل کشور و همچنین اطلاعات مربوط به متریال و فرایند ریخته‌گری آن‌ها، ابتدا با تخریب یک نمونه از این تیوب‌ها و انجام فرایند مهندسی معکوس، حیطۀ آنالیز شیمیایی، خواص مکانیکی و ریزساختار مناسب برای این قطعات مشخص شد. پس از آن با همکاری قسمت‌های مرتبط اطلاعات مناسب‌تری در زمینۀ استانداردهای تحویل‌گیری مناسب برای این تیوب‌ها جمع‌آوری و تدوین شد.

حسین ایزدی کارشناس واحد بومی‌سازی نیز در این باره گفت: به‌طورکلی این تیوب‌ها از سه قسمت پایینی، بالایی و فلنچ تشکیل شده که متریال هریک از این قسمت‌ها با توجه به دمای اطراف آن‌ها در کوره، طراحی و ساخته می‌شود. هریک از این قسمت‌ها با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک جوشکاری پلاسما و یا فرایند  جوشکاری GTAW و با استفاده از جوشکاران بسیار متبحر به یکدیگر اتصال می‌یابند.

در حین فرایند تولید و پس از آن نیز تست‌های مختلف اعم از آنالیز شیمیایی، کشش، خزش، ماکروگرافی، متالوگرافی، پنوماتیک و هیدرواستاتیک، مایع نافذ (PT)، رادیوگرافی (RT) زبری‌سنجی و بروسکوپی بر روی قسمت‌های مختلف این تیوب‌ها و با توجه به الزامات مدرک فنی، صورت می‌پذیرد.

این تیوب‌ها در معرض درجه حرارت بسیار زیاد (1100 درجۀ سانتی‌گراد) خزش، خوردگی و رسوب کربن قرار دارند و توجه به عمر زیادی که از آن‌ها انتظار می‌رود، باید از سوپر آلیاژهای با مقادیر بالای نیکل، کروم و دیگر عناصر آلیاژی ازجمله تنگستن، نیوبیوم و تیتانیوم ساخته شوند تا ریزساختار و خواص مکانیکی مناسب را داشته باشند و در دمای کاری خود حداقل به مدت 10 سال استفاده شوند.

در پی کسب این موفقیت داریوش رشیدی مدیر ناحیۀ آهن‌سازی از تمامی همکاران تولید، تعمیرات، دفاتر فنی واحد احیا مستقیم، خرید قطعات یدکی و ماشین‌آلات، کنترل کیفیت قطعات یدکی، مهندسی قطعات و تجهیزات و دیگر همکارانی که در این پروژه همکاری داشته‌اند تشکر و  قدردانی کرد.

اطلاعات تکميلي

 • لید خبر مدیر ناحیۀ آهن‌سازی فولاد مبارکه از بومی‌سازی تیوب‌های ریفورمر واحدهای احیا مستقیم فولاد مبارکه خبر داد.
صفحه1 از25
 • اقتصاد
 • سیاست
 • فرهنگ
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیر دفتر بهره
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ،حریرچی با بیان
رضا یزدخواستی، معاون خرید شرکت فولاد مبارکه از
به گزارش پایگاه خبری  ارمغان شهر و به نقل از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط
 • 1
 • 2
 • 3
آخرین اخبار
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیر دفتر بهره برداری و کاهش آب بدون درآمد آبفای اصفهان با اعلام این خبر، گفت: این ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی اظهار کرد: با توجه
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از پایگاه خبری  وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  روابط عمومی شرکت گاز استان اصفهان سید مصطفی علوی مدیر عامل این شرکت، با ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  روابط عمومی موسسه خیریه امام حسین علیه السلام تخصصی حوزه مسکن، مهدی رقایی
عباسعلی جوادی در یکصد و شصت و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: از هیئت رئیسه شورای شهر، شهردار و ...

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • فرهنگ
 • حوادث
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیر دفتر بهره برداری و کاهش آب بدون ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از پایگاه خبری  وزارت راه و ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  روابط عمومی شرکت گاز استان ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  روابط عمومی موسسه خیریه امام
عباسعلی جوادی در یکصد و شصت و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…