افزایش نظم حقوقی با ثبت سند رسمی در کشور

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان گفت : اگر از اسناد عادی، سلب اعتبار شود و جای آنها را اسناد رسمی بگیرد، باعث افزایش نظم حقوقی و همچنین بسیاری از مشکلات حقوقی حل می شود و پرونده های دادگاه ها کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ارمغان شهر ، سیامک بهارلویی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه بیان داشت :  در زمان حاضر حدود ۶۰ درصد از دفاتر اسناد رسمی کشور زیان‌ده هستند و  بسیاری از دفاتر اسناد رسمی نمی توانند هزینه های خود را تامین کنند زیرا بخش عمده ای از درآمد آنها از سند خودرو بود اما نیروی انتظامی برای خود صلاحیت حقوقی ایجاد کرد و سند خودرو را از دفتر اسناد رسمی گرفت.

وی اظهار داشت : در بسیاری از کشورهای پیشرفته دفترخانه اسناد رسمی وجود دارد و این در حالی است که این روزها در کشورمان برخی معتقدند  که باید سامانه هایی برای ثبت اسناد عادی در فضای مجازی ایجاد و دفاتر اسناد رسمی بسته شود درحالیکه این روش  بیراهه است.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان گفت :  استان اصفهان حدود ۵۳۰ دفترخانه اسناد رسمی دارد که حدود ۲۳۳ دفترخانه در کلانشهر اصفهان فعال است.

بهارلویی خاطر نشان کرد  : اسناد عادی، منشاء فساد است  و درصد قابل توجهی از پرونده ها در دادگستری ها به دلیل همین اسناد عادی شکل گرفته است.

وی افزود :  اگر از اسناد عادی، سلب اعتبار شود و جای آنها را اسناد رسمی بگیرد، بسیاری از مشکلات حقوقی حل می شود و پرونده های دادگاه ها کاهش می یابد.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان با تاکید بر اینکه اسناد رسمی، غیر قابل انکار هستند، اظهار داشت: اسناد عادی، سندهایی هستند که مردم یا بنگاه ها آنها را بین خود می نویسند درحالیکه لازم است اسناد رسمی جای آنها را بگیرد.

 

بهارلویی با بیان اینکه سال گذشته در استان اصفهان ماهیانه ۲۴ هزار سند مالکیت تک برگی توسط اداره ثبت صادر شده است، گفت: پارسال ۷۴ هزار جلد دفتر اسناد رسمی در این کانون تصویربرداری (اسکن) شد و در سامانه ها ثبت و ذخیره می شود که این کار به کاهش تخلف ها کمک بسیاری می کند.

 

وی با اشاره به اینکه بنگاه های املاک حق تنظیم و برگه سند مبایعه نامه را ندارند اظهار داشت : بر اساس قانون تجارت، کار این بنگاه ها به نوعی واسطه گری است و آنها فقط می توانند فروشنده و خریدار را به هم معرفی کنند.

 

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان بیان داشت  : در یک قرن گذشته در کشورمان حدود هشت هزار و ۵۰۰ دفترخانه اسناد رسمی مجوز تاسیس گرفتند، این در حالی است که فقط در یک آزمون در سال ۱۴۰۱ حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر را برای این شغل قبول کردند.

وی  به قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اشاره و اضافه کرد: بر اساس این قانون، سردفتری در زمره کاسبی آورده شده که به جایگاه این شغل آسیب وارد می کند.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان با اشاره به  اختلال در اتصال الکترونیکی دفترخانه های اسناد رسمی با نهادهای مختلف در یک ماه اخیر اظهار داشت  : ثبت احوال، امور مالیاتی و بانک ها از جمله نهادهایی هستند که ارتباط الکترونیکی آنها با دفترخانه ها در یک ماه اخیر دچار مشکل شد و لازم است این موضوع برطرف شود.

بهارلویی گفت :  در ۲ سال اخیر میزان تعدیل کارمندان دفترخانه های اسناد رسمی در اصفهان افزایش یافته که از جمله دلایل آن تصویب قوانین و ضوابط جدید است.

خبرنگار: عصمت صادقیان
اشتراک گذاری

نظر دادن

تمام اطلاعات علامت گذاری شده با * را وارد نمایید. کدهای HTML مجاز نمی باشد.

 • اقتصاد
 • سیاست
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از تجارت نیوز، در
  به گزارش ارمغان شهرو به نقل از بازار، قیمت
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از تجارت نیوز، قیمت
در بیستمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی‌ و
به گزارش ارمغان شهر، مازیار رزاقی کارشناس و
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از تجارت نیوز ، روز
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از تجارت نیوز ، قیمت
 • 1
 • 2
 • 3

آخرین اخبار

به گزارش ارمغان شهرو به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان نطنز، جلسه مدیریت بحران با موضوع تشدید اقدامات ...
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان؛     علی باقری با اشاره به کمبود مراکز ورزشی در
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان،   حمیدرضا فرهنگ در این باره اظهار کرد: به همت
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان؛‌   روح‌الله ابوطالبی اظهار کرد: طی ۱۱ ماه سال
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان،    مسعود حیدری با اعلام این خبر گفت: سازمان ...
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی آبفای استان اصفهان،  حسین اکبریان با بیان اینکه 37 روستا از 84 روستای ...

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • جامعه
 • حوادث
به گزارش ارمغان شهرو به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان نطنز، ...
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان؛ 
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، 
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان؛‌ 
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان،   
به گزارش ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی آبفای استان اصفهان،  حسین ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…