جلوگیری از قاچاق معکوس دارو با اجرای طرح دارویار

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مزیت های طرح دارویار ، گفت : اجرای طرح دارویار قاچاق معکوس دارو را از بین می‌برد و یارانه‌ای که در این طرح برای دارو در نظر گرفته شده متعلق به همه مردم است و دهک بندی ندارد .

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمود اعتباری در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص اجرای طرح دارویار ، با بیان اینکه در این طرح یارانه دارو از طریق بیمه مستقیماً به مصرف کننده اختصاص می‌یابد ، اظهار داشت : در این طرح تغییر قیمت‌هایی برای داروهای تولید داخل اتفاق افتاده است و 1045 قلم داروی تولید داخل مشمول این تغییر قیمت ها شده که تماما توسط بیمه پوشش داده می‌شود .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از عدم تغییر قیمت داروهایی چون مکمل ها ، داروهای وارداتی ، فرآورده‌های گیاهی که در داروخانه عرضه می‌شوند ، داروهایی که تحت لیسانس در کشور تولید می‌شوند و داروهایی که بدون نسخه است ، در طرح دارویار خبر داد و گفت : تا زمانی که مردم از مسیر نسخه ، دارو تهیه کنند با افزایش قیمت دارو مواجه نخواهند بود اما اگر بخواهند دارو را آزاد تهیه کنند مشمول تغییر قیمت خواهد بود.

اعتباری همچنین به کاهش قیمت برخی داروها با توجه به افزایش پوشش بیمه ای اشاره کرد و افزود : در این طرح اصلاح الگوی مصرف دارو اتفاق می‌افتد و هیچ افزایش پرداختی از جیب مردم صورت نمی گیرد لذا چون دارو فقط از مسیر نسخه‌نویسی و مراجعه به پزشک تحویل داده می‌شود ، از مصرف خودسرانه دارو جلوگیری خواهد شد .

وی رونق تولید فرآورده‌های داخلی و رشد صادرات رسمی دارو را یکی از مزیت های اجرای طرح دارویار برشمرد و افزود : تغییر قیمت دارو و جبران هزینه‌های تولید موجب تأمین پایدار دارو و کاهش اقلام دچار کمبود ، در یکی دو ماه آینده خواهد شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به دیگر مزیت های طرح دارویار ، ادامه داد : یارانه‌ای که در این طرح برای دارو در نظر گرفته شده سقفی ندارد و متناسب با نیاز است ؛ این یارانه متعلق به همه مردم است و دهک بندی ندارد ؛ یعنی هر بیماری که نسخه داشته باشد میتواند از این یارانه استفاده نماید .

به گفته وی ، ۳۰ درصد از داروهای تولید داخل بر اساس آمار ، قاچاق می‌شوند و این یارانه دارو مورد استفاده کشورهای دیگر قرار می‌گرفت لذا با اجرای طرح دارویار از قاچاق معکوس دارو جلوگیری شده و احتمال قاچاق داروهای گران و دچار کمبود کاهش می‌یابد .

اعتباری به اصالت‌سنجی، ردیابی و رهگیری داروها از طریق سامانه تیتک ، اشاره کرد و گفت : برخی داروها ممکن است داروی اصلی نبوده یا از مسیر قانونی تأمین نشده باشد که هر دو قاچاق محسوب می‌شود از این رو در این سامانه، دارو از شرکت‌های دارویی به داروخانه‌ها تحویل و در سامانه ثبت می‌شوند و داروخانه فاکتور را تائید مینماید ، بنابراین غذا و دارو می‌داند که چه دارویی در چه ساعت و تاریخی با چه تعدادی وارد داروخانه شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری ارمغان شهر در خصوص داروهای خارجی که تولید داخل نیستند و توسط پزشک در نسخه الکترونیک تجویز میشوند ، اظهار داشت : داروهای خارجی هنوز یارانه دریافت می‌کنند و دولت برای واردات دارو ارز می‌دهد و این موضوع به قوت خود باقیست، بنابراین قیمت دارو تغییر نکرده و از طریق نسخه الکترونیک قابل دریافت است.

وی تصریح کرد : داروهای بیماران خاص را در مراکز مشخصی چون هلال احمر و داروخانه سید الشهدا جنب بیمارستان سید الشهدا و البته در داروخانه های منتخب جهت عرضه این داروها ، توزیع می‌کنیم و هر دارویی که خارج از داروخانه عرضه شود حتماً دچار مشکل است لذا دارویی قابل اعتماد است که در چرخه وزارت بهداشت تهیه شود اما دارویی که از بیرون تهیه می‌شود ممکن است یا تاریخ گذشته یا در شرایط درستی تولید نشده باشد .

اعتباری خاطر نشان کرد : این طرح دو بخش دارد؛ یکی تغییر قیمت برخی داروها و بخشی اصلاح ضرایب بیمه‌ها برای جبران افزایش قیمت دارو، توضیح داد: قرار نیست بیمار هیچ پول بیشتری پرداخت کند. ما این موارد را به داروخانه‌ها اطلاع دادیم که اول ضرایب را اصلاح و بعد قیمت‌ها را تغییر دهند، اگر این تقدم و تأخر رعایت شود مردم ضرر نمی‌کنند، در غیراین‌صورت تخلف اتفاق می‌افتد. بسیاری از داروخانه‌ها در چند روز اول طرح، علی‌رغم اینکه ضرایب بیمه‌ای را اصلاح کردند ولی باز هم دارو را با قیمت قبل می‌دادند، اما الان تقریباً این اتفاق افتاده و تمام زیرساخت‌ها و اقدامات لازم انجام شده است.

وی از هزار و ۴۵ قلم دارویی که مشمول افزایش قیمت شده خبر داد و افزود : این داروها همه تولید داخل است و از این تعداد ۳۶۶ قلم مربوط به بیماری‌های مزمن که تحت پوشش بیمه نبود در این طرح تحت پوشش قرار گرفت، یعنی اگر این ۳۶۶ قلم دارو از مسیر بیمه دریافت شود بدلیل افزایش پوشش بیمه‌ای ، نسبت به قبل پرداختی کمتری دارد .

اعتباری با بیان اینکه  ۱۱۵ قلم داروی پرمصرف بدون نسخه تحت پوشش بیمه قرار گرفته است ، گفت : اگرچه افزایش قیمت شامل آن‌ها نشده است، مثلاً داروی سرماخوردگی و ضد حساسیت اگر در نسخه نوشته شود مشمول بیمه می‌شود درصورتی‌که قبلاً اینگونه نبود.

به گفته وی ، درمجموع ۹ هزار و ۶۰۰ قلم دارو داریم که اگر دارو بر اساس کد باشد حدود هزار و ششصد  تا هفتصد قلم داروی ایرانی خواهیم داشت .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان موکد شد : طرح دارو یار الزامی برای وزارت بهداشت بود و قانون بودجه ۱۴۰۱ وزارت بهداشت را ملزم کرد تا این یارانه را به مصرف کننده منتقل کند ، از این رو این طرح از زیرساخت نسخه الکترونیک استفاده می‌کند و بودجه‌ای که برای این طرح دیده شده به جهت دریافت یارانه‌ و عدم پرداخت بیشتربرای دارو توسط مردم است .

 

پرداخت افزایش قیمت دارو ها توسط بیمه های درمانی در اجرای طرح دارو یار

محمدحسین صفاری در این نشست با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند ، بیان داشت : نقش بیمه سلامت در طرح دارو یار، تضمین پرداخت افزایش قیمت دارو به داروخانه‌هاست، به‌ گونه ای‌ که پرداختی مردم تغییری نخواهد داشت و افزایش قیمت را بیمه‌های درمانی پرداخت خواهند کرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان از یک‌ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت در استان خبر داد و گفت : از این تعداد یک ‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه رایگان هستند ، ضمن اینکه اگر کسی بیمه درمانی نداشته باشد می‌تواند مراجعه و به‌صورت رایگان بیمه شود.

وی خاطر نشان کرد : هدف نهایی در این طرح عدم افزایش پرداختی از جیب بیمار بوده است و تا کنون از ۹۰۰ داروخانه طرف قرارداد بیمه سلامت در استان ، از ششصد  داروخانه بازدید شده و هیچ مشکلی نبوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرنگار: ریحانه راهپیما
دبیر: ریحانه راهپیما
اشتراک گذاری

نظر دادن

تمام اطلاعات علامت گذاری شده با * را وارد نمایید. کدهای HTML مجاز نمی باشد.

 • اقتصاد
 • سیاست
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، سیدمحمدرضا
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  و به نقل از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، حامد ضیایی با
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمدیاسر طیب
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محسن قدیری
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمود اعتباری
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر، امیرحسین نصرتی
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  سید مجتبی
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، ایرج رخصتی
 • 1
 • 2
 • 3

آخرین اخبار

پایگاه خبری ارمغان شهر  ،  اینکه همیشه این مراسم با حاشیه ها وچالش هایی روبرو است و دوستان اکثر اوقات ناراضی هستند ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، فرشته آرامش با اشاره به میزان ذخیره گروه‌های خونی در استان اصفهان، اظهار کرد: با توجه
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، علی قاسم‌زاده با صدور حکمی «محمدعلی خبوشانی» را به سمت به عنوان نماینده و دستیار ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، بهزاد شاهسوندی معاون مهندسی و ساخت اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی به مناسبت هفدهم مردادماه «روز ...

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • جامعه
 • حوادث
پایگاه خبری ارمغان شهر  ،  اینکه همیشه این مراسم با حاشیه ها وچالش هایی ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، فرشته آرامش با اشاره به میزان ذخیره ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، علی قاسم‌زاده با صدور حکمی «محمدعلی ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، بهزاد شاهسوندی معاون مهندسی و ساخت ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…