عدم تخصیص ارز، زنگ خطر جدی برای تأمین مواد اولیه بنگاه‌ها و بخش تولید کشور

چالش‌های شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص وصول مطالبات دولتی و پیشنهادات مربوطه در یکصد و بیست و چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان بررسی و تصمیماتی جهت رفع این مشکل اتخاذ شد.

به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، بررسی پیشنهاد انجمن صنعت پخش در خصوص نامگذاری روز مشخصی در تقویم کشور به نام این حوزه متناظر با روز جهانی آن و بررسی چالش‌های شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص وصول مطالبات دولتی و پیشنهادات مربوطه، دستور کار یکصد و بیست و چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در اتاق بازرگانی اصفهان بود.
استاندار اصفهان در پیش از دستور این جلسه با اشاره به پیگیری مکرر موضوع تخصیص ارز به بنگاه‌های اقتصادی، مذاکره با دولت و واکنش استان به برخی تصمیمات در این حوزه اظهار داشت: به نظر می‌رسد بخش‌های مربوطه آزموده‌ها را دوباره می‌آزمایند و روندی طی شده که سیاست‌های راهبردی که باید در میدان جنگ اقتصادی با دقت و وسواس بیشتری پیگیری شود، کمی مغفول مانده است. البته به نظر می‌رسد با رویکردهای جدیدی که پی گرفته شده، کنترل لازم بر این حوزه صورت گیرد.
آماده انتقال نظرات بخش خصوصی به دولت هستیم
سیدرضا مرتضوی با بیان اینکه قیمتی که در برخی گمانه‌زنی‌ها برای ارز ذکر می‌شود درست نیست، افزود: برخی با این گمانه‌زنی‌ها نوعی فضای انتظاری در جامعه به وجود می‌آورند، درحالی‌که شرایط در فضای حقیقی به شکل دیگری است. به نظر می‌رسد با سیاست‌های پیش رو و نگاه دولت به تجارب گذشته شاهد وضعیت بهتری در حوزه ارز باشیم.
رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان اینکه کسی نمی‌تواند منکر جایگاه ویژه و تجارب بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی باشد، تأکید کرد فعالان اقتصادی استان پیشنهادات خود درباره تخصیص ارز را به گوش استانداری برسانند تا استانداری این موارد را از رئیس‌جمهور، معاون اول وی و بخش‌های اقتصادی دولت پیگیری کند تا در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.
وی در خصوص دستور جلسه نیز اشاراتی درباره تلاش‌های قبلی صورت‌گرفته در حوزه دارو داشت و تصریح کرد: دولت و ستاد تسهیل در حال تلاش جهت مساعدت به شرکت‌های تولید دارو هستند تا از بروز مشکل در این حوزه جلوگیری به عمل آید.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز ضمن اشاره به عدم پرداخت دیون از سوی بخش دولتی به شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی استان که موجب وارد آمدن زیان مضاعف به آنها شده و تأکید بر لزوم رفع هرچه سریع‌تر این مشکل و جبران خسارت شرکت‌های پخش گفت: هم‌اکنون بیشتر فعالان اقتصادی با مشکل بزرگ عدم تخصیص ارز مواجه هستند و تأثیر این بی‌نظمی در تخصیص ارز ظرف چند ماه آینده و با بحران جدی در تأمین مواد اولیه و تولید عیان می‌شود؛ بنابراین این سازوکارها باید به سرعت مورد بازبینی قرار گیرد.
مسعود گلشیرازی با اشاره به شرایط مشابه در سال های قبل که مشورت با بخش خصوصی و اقدام به‌موقع موجب گره‌گشایی از آن بحران شد، ادامه داد: علاوه بر تأخیر در تخصیص ارز، حتی در مواردی که تخصیص صورت گرفته فعالان اقتصادی موفق به خرید ارز از سامانه و خرید مواد اولیه موردنیاز بنگاه‌های خود نشده‌اند؛ کما اینکه عدم خرید ارز در موعد مقرر مشمول جرائم پلکانی می‌شود وتولیدکنندگان و صنعت‌گران را  با چالش تأمین سرمایه در گردش با  آن روبرو نموده  است.
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان درباره مطالبات انباشته شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی تأکید کرد در این حوزه باید اصلاحات بنیادی صورت گیرد، چون به نظر می‌رسد بدرفتاری تجاری با صنعت دارو در سال‌های گذشته یکی از دلایل افزایش قیمت دارو در کشور و لحاظ هزینه مالی بعنوان بخش مهم قیمت دارو باشد که نیاز به بازنگری کلی در حمایت از کلیه ذینفعان دارد. 
در ادامه روح‌الله میرزاامیری، مدیر اجرایی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به تجربه موفق نامگذاری روز ملی فرش دستباف در تقویم ملی با پیشنهاد شورای گفت‌وگوی اصفهان، به پیشنهاد انجمن صنعت پخش در خصوص نامگذاری روز مشخصی در تقویم کشور به نام این حوزه اشاره کرد.
وی درباره چالش‌های شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص وصول مطالبات دولتی بیان کرد: این موضوع به دلیل اهمیت بالای آن، کل بخش خصوصی و جامعه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که ضرورت چاره‌اندیشی برای رفع این مشکل در جلسه شورای گفت‌وگوی استان را دوچندان کرد تا از بروز بحران‌ احتمالی در حوزه دارو در استان جلوگیری شود. هم‌اکنون بدهی تأمین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشکی به بیش از 800 میلیارد تومان و بدهی دانشگاه علوم پزشکی به شرکت‌های پخش دارو به حدود 714 میلیارد تومان رسیده که عملاً شرکت‌های پخش را با چالش مواجه کرده است. از طرفی پرداخت این دیون با توجه به مانده بودجه علوم پزشکی قابل‌مقایسه با سطح دریافت دارو و تجهیزات از شرکت‌های پخش نیست و مطالبات شرکت‌های پخش از دانشگاه علوم پزشکی با توجه به افزایش قیمت دارو و تجهیزات، انباشته شده که بخشی از آن مربوط به بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به علوم پزشکی و چالش‌های تسویه اوراق گام است.
همچنین اعضای هیئت‌مدیره انجمن صنعت پخش استان در این جلسه توضیحاتی پیرامون جزئیات مطالبات شرکت‌های صنعت پخش دارو ارائه و پیشنهادات خود برای رفع این چالش را مطرح کردند.
محسن مصلحی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز توضیحاتی پیرامون درآمدها و هزینه‌های این دانشگاه، مطالبات دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر از جمله بیمه تأمین اجتماعی، محدودیت‌های قانونی برای هزینه‌کرد بودجه و درآمدهای دانشگاه علوم پزشکی و علل انباشته شدن مطالبات شرکت‌های پخش دارو و تجهیزات پزشکی ارائه کرد.  
 در پایان این نشست نیز تصمیماتی برای رفع چالش بدهی‌های انباشته دولتی به شرکت‌های پخش دارو و تجهیزات پزشکی اتخاذ شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد پیشنهاد انجمن صنعت پخش در خصوص نامگذاری روز مشخصی در تقویم کشور به نام این حوزه از طریق استانداری اصفهان و طرح موضوع در شورای فرهنگ عمومی پیگیری شود.
گفتنی است؛ در این جلسه از زحمات رسول جهانگیری رئیس و هوشنگ شیشه‌بران نایب‌رئیس پیشین اتاق اصناف اصفهان نیز تقدیر به عمل آمد.

اشتراک گذاری

نظر دادن

تمام اطلاعات علامت گذاری شده با * را وارد نمایید. کدهای HTML مجاز نمی باشد.

 • اقتصاد
 • سیاست
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیرعامل آبفای
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در اولین روز از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،حسین اکبریان با
 به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  مدیرکل روابط
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، تلاشگران گروه
  به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، حسین
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، عباس کشتکار
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از
 • 1
 • 2
 • 3

آخرین اخبار

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمد شبانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اصلاح بودجه شهرداری،
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیرعامل آبفای استان اصفهان، در نخستین گردهمایی هم اندیشی جوانان، بهره مندی بهینه از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در اولین روز از سال «مهار تورم، رشد تولید» کارکنان ناحیه آهن‌سازی در واحد احیا مستقیم
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، علی قاسم‌زاده در برنامه رادیویی «صدای شهر» اظهار کرد: از حدود سه ماه قبل عوامل ...
به گزارش پایگاه خبری ا رمغان شهر ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیام خود همچنین وحدت مسلمانان در سراسر جهان
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، رئیس شعبه اول  و رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان ویژه نج ف آباد گفت:از آغاز اجرای طرح ...

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • جامعه
 • حوادث
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمد شبانی در نشست خبری خود با
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیرعامل آبفای استان اصفهان، در نخستین
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در اولین روز از سال «مهار تورم، رشد ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، علی قاسم‌زاده در برنامه رادیویی «صدای ...
به گزارش پایگاه خبری ا رمغان شهر ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، رئیس شعبه اول  و رئیس تعزیرات حکومتی ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…