• معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ثبت و تدوین زبان اشاره ملی به زودی، گفت: ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در کشور راه‌اندازی می‌شود که با با راه‌اندازی این مراکز بالغ بر ۱۰ هزار مددکار با تحصیلات مرتبط به ارائه خدمات مددکاری تخصصی خواهند پرداخت.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خبر داد : زبان اشاره ثبت ملی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و  به نقل از پایگاه خبری اداره کل بهزیستی استان اصفهان، محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در جلسه شورای اداری بهزیستی استان، با اشاره به راه‌اندازی ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در کشور، اظهار کرد: با راه‌اندازی این مراکز بالغ بر ۱۰ هزار مددکار با تحصیلات مرتبط به ارائه خدمات مددکاری تخصصی خواهند پرداخت.

وی افزود: ایجاد مراکز مثبت زندگی در واقع مردمی کردن ارائه خدمات محسوب می‌شود. با این طرح خدمات محله محور و دسترس پذیر می‌شود. در واقع بهزیستی با ایجاد و گسترش مراکز مثبت زندگی، بهزیستی کوچک و تخصصی در محلات راه‌اندازی می‌کند و به جای رجوع جامعه هدف به بهزیستی، کارشناسان مراکز مثبت زندگی به آنها مراجعه می‌کنند.

نفریه تصریح کرد: مراکز مثبت زندگی، شناسنامه اجتماعی خدمات بهزیستی بر اساس نگاه خانواده‌محوری است و در حوزه افراد دارای معلولیت که تا کنون بر فرد معلول تمرکز داشت، نیازمندی‌های کل خانواده لحاظ می‌شود و از همین رو ایجاد این مراکز بیشترین بازدهی را برای حوزه توانبخشی سازمان به همراه خواهد داشت.

رویکرد خانواده محوری اساس فعالیت‌های بهزیستی

نفریه با تاکید بر رویکرد خانواده محوری بهزیستی در تمام فعالیت‌های اجرایی، تصریح کرد: در گذشته خدمات بهزیستی به ویژه مستمری ماهانه مختص خود فرد دارای معلولیت بود و خانواده فرد معلول یا معلول سرپرست خانوار از کار افتاده مغفول واقع می‌شد، اما در نگاه خانواده محور، کل خانواده از خدمات سازمان استفاده می‌کنند و بر همین اساس ۱۷۸ هزار فرد دارای معلولیت را با بعد خانوار تحت پوشش حمایتی حوزه توانبخشی قرار دادیم و بر اساس همین رویکرد حتی فرزندان دانشجوی افراد دارای معلولیت سرپرست خانوار از کمک هزینه دانشجویی برخوردار شدند.

وی گفت: ۱۲ هزار نفری که حق پرستاری دریافت می‌کردند، امسال به ۳۲ هزار نفر افزایش پیدا کرده است و میزان حق پرستاری همانند یا حداقل دوم سوم هزینه دریافت حق پرستاری افراد دارای ضایعه نخاعی می‌شود.

نقش مشاوران در مطالبه‌گری حقوق افراد دارای معلولیت

معاون توانبخشی بهزیستی کشور با تبریک به دکتر ولی‌الله نصر مدیر کل بهزیستی استان اصفهان، در انتصاب مشاوران معلول در حوزه افراد دارای معلولیت بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی، کم توان ذهنی و اوتیسم؛ گفت: حضور فعال افراد دارای معلولیت در کسوت مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور، نقش مهم و تعیین کننده در مطالبه‌گری و احقاق حقوق افراد دارای معلولیت به همراه داشته است و گسترش این حرکت در سطح استان‌ها و شهرستان‌های کشور، قطعاً مصدر خیری برای حضور پر رنگ افراد دارای معلولیت در سطح جامعه و در نتیجه توانمندسازی آنها خواهد بود.

وی افزود: ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با برگزاری جلسات منظم و استفاده از نقطه نظرات همین مشاورین با حضور عالی‌ترین مقام وزراتخانه‌های مختلف روند بسیار خوبی را طی نموده است و برای اولین بار این ستاد با حضور معاونین وزرای برخی از وزراتخانه‌ها در استان یزد برگزار شد و امیدواریم اردیبهشت‌ماه سال آینده این کمیته را در استان اصفهان تشکیل دهیم.

۸ خدمت ستاره‌دار بیمه، بی‌ستاره شد

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ۸۶ خدمت توانبخشی که ۵۶ خدمت از این تعداد جزو خدمات ستاره دار بیمه است؛ اظهار کرد: در تفاهم‌نامه منعقده بین سازمان بهزیستی کشور و بیمه سلامت که در راستای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت منعقد شد؛ وزارت بهداشت مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی را به‌گونه‌ای تأمین کند که علاوه بر ارائه خدمات درمانی، خدمات توانبخشی جسمی و روانی نیز ارائه دهد.

وی تاکید کرد: برای اجرای این ماده مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه و با مصوبه مجلس در ردیف ۲۴ تبصره ۱۴ قانون بودجه گنجانده شده است. مطابق این تفاهم نامه، یک میلیون و ۱۶ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که دارای دفترچه معتبر از بیمه سلامت هستند، می‌توانند از ۸ خدمت ستاره داری که قبلاً تحت پوشش بیمه پایه سلامت نبود، برخوردار شوند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

شروع فعالیت سامانه مترجمی زبان اشاره به صورت پایلوت در خراسان رضوی

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نیازهای اجتماعی افراد دارای معلولیت شنوایی، گفت: سامانه مترجمی زبان اشاره به صورت پایلوت در استان خراسان رضوی شروع به فعالیت کرده است که امیدواریم بتوانیم با آموزش افراد علاقه‌مند در حوزه مترجمی زبان اشاره، این طرح را در سطح کشور گسترش دهیم.

وی گفت: در همین خصوص با دستگاه قضا و کانون وکلای کشور رایزنی‌هایی کرده‌ایم که در پرونده‌های قضائی افراد دارای معلولیت شنوایی، مترجم زبان اشاره وجود داشته باشد تا حقی از این عزیزان ضایع نشود.

نفریه افزود: در تفاهمی که با وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی انجام شده است، به دنبال ثبت زبان اشاره ملی هستیم و در حال حاضر با استفاده از انجمن‌های ناشنوایان مختلف کشور در حال تدوین این زبان ملی هستیم.

نمایشگاه دائمی کشوری وسایل توانبخشی در اصفهان راه‌اندازی می‌شود

نفریه با اشاره به دغدغه‌های افراد دارای معلولیت در حوزه تهیه وسایل کمک توانبخشی، تصریح کرد: بهزیستی کشور برای دسترسی افراد دارای معلولیت به وسایل کمک توانبخشی مناسب، مرغوب و مقرون به صرفه به دنبال راه‌اندازی نمایشگاهی در تهران بود که شرایط این امر محقق نشد و به همین خاطر با توجه به اعلام آمادگی بهزیستی استان اصفهان و پتانسیل بسیار خوب این استان، امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این نمایشگاه کشوری را در اصفهان بر پا کنیم.

اشتراک گذاری

نظر دادن

تمام اطلاعات علامت گذاری شده با * را وارد نمایید. کدهای HTML مجاز نمی باشد.

 • اقتصاد
 • سیاست
 • فرهنگ
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش پایگاه  خبری ارمغان شهر  ، مدیرعامل شرکت
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به  نقل از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیر مرکز پایش
 • 1
 • 2
 • 3
آخرین اخبار
لایحه بودجه شهرداری اصفهان برای سال 1400 پس از بررسی در کمیسیون های تخصصی شورا و کمیسیون تلفیق، با تغییراتی که در روند
به گزارش پایگاه  خبری ارمغان شهر  ، مدیرعامل شرکت آّبفا استان اصفهان در این مراسم گفت: این کتاب با هدف مستند سازی تلاش
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به  نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در این مراسم اقای حمید زادبوم،  رئیس ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان نود و نهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در برنامه رادیویی

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • فرهنگ
 • حوادث
لایحه بودجه شهرداری اصفهان برای سال 1400 پس از بررسی در کمیسیون های تخصصی
به گزارش پایگاه  خبری ارمغان شهر  ، مدیرعامل شرکت آّبفا استان اصفهان در ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، رئيس برنامه‌ریزی كنترل و روش‌های ...
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به  نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه ای ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…