وضعیت بحرانی ۳۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، با اعلام اینکه ۳۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب کلان‌شهر اصفهان به دلیل فرسودگی در وضعیت خیلی بحرانی قرار دارد و باید فوری اصلاح و بازسازی شود، گفت: اعتبار ۵۰ میلیون یورو جدید را برای اصلاح شبکه فاضلاب اصفهان در سفر رئیس جمهوری پیگیری کردیم که از محل سفر ردیفی برای آن پیش بینی و تصویب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، حسین اکبریان، در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز ملی آب با بیان اینکه طول شبکه فاضلاب این کلانشهر بالغ بر ۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر است، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های فنی از این رقم ۳۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب این کلان‌شهر به دلیل فرسودگی در وضعیت خیلی بحرانی قرار دارد و باید فوری اصلاح و بازسازی شود.

 

وی با تاکید بر اینکه تامین اعتبار مهمترین نیاز و دغدغه در بهسازی و اصلاح شبکه فاضلاب منطقه است که به حمایت‌ ملی نیاز دارد، افزود: بخشی از شبکه فاضلاب شهر اصفهان بازسازی شده است، البته برای اصلاح و بازسازی ۳۰ کیلومتر شبکه که شرایط فوق بحرانی دارد نیازمند تأمین اعتبارات جدید است.

 

اکبریان افزود: بر این اساس اعتبار ۵۰ میلیون یورو جدید را برای اصلاح شبکه فاضلاب اصفهان در سفر رئیس جمهوری پیگیری کردیم که از محل سفر ردیفی برای آن پیش بینی و تصویب شد و فرآیند دریافت آن از طریق بانک ملت انجام می‌شود. عدد اولیه اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که طی ۳ سال از محل ماده ۵۶ باید پرداخت شود.

 

وی با تاکید بر اینکه ضرورت پایش تصویری شبکه فاضلاب برای رفع عیب و جلوگیری از بروز سوانح مورد توجه است، بیان کرد: ویدیو متری (پایش و اندازه‌گیری تصویری) در سال‌های اخیر در شبکه‌های آب و فاضلاب استان گسترش یافته است. شرایط شبکه فاضلاب اصفهان به طور مستمر ویدیومتری می‌شود، اینگونه نیست که اجازه دهیم مشکلی در شبکه اتفاق بیفتد اما ۳۰ کیلومتر از شبکه نیاز فوری به بازسازی دارد. ویدئو متری‌های شبکه نشان می‌دهد که خوردگی و فرسودگی لوله‌ها گسترش یافته است اما تلاش می‌شود قبل از اینکه حادثه‌ای اتفاق افتد با رصد شبکه مشکل برطرف شود.‌

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، گفت: فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی به اصفهان به همت شرکت آب منطقه‌ای تابستان ۱۴۰۱ ، مجری و سازنده آن، امسال در مدار قرار گرفت و به کمک تأمین آب شرب اصفهان آمد و فاز اضطراری با ظرفیت کمی بیشتر از امسال، قبل از آغاز تابستان ۱۴۰۲ در مدار خواهد بود. این طرح بخشی از کمبود آب آشامیدنی استان را جبران کرد ولی بازهم مشکل کمبود آب پابرجاست.

 

 

وی تصریح کرد: بر اساس پیش بینی‌ها و پیشرفت طرح در سال ۱۴۰۲ حجم بیشتری از آب توسط این سامانه تامین خواهد شد و در شبکه آبرسانی در دسترس مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

 

اکبریان درباره حساسیت حفظ بافت تاریخی و میراث فرهنگی اصفهان، توضیح داد: در همین پیوند هرگونه وارد شدن صدمه احتمالی از طریق سازه‌های آبی و فاضلابی به ابنیه تاریخی اصفهان رصد می‌شود و تمهیدات رفع خطر نیز به دنبال آن انجام می گیرد.

 

وی با اشاره به وضعیت خشکی چاه‌های فلمن در حریم رودخانه زاینده رود، اصافه کرد: با توجه به خشکی رودخانه زاینده‌رود این چاه‌های حریمی نیز طی سه سال اخیر خشکیده درحالی که این چاه‌ها به تأمین آب شرب اصفهان بزرگ کمک می‌کرد و بخش قابل توجهی از نیاز آب آشامیدنی استان از این چاه‌ها در سال‌های قبل تامین می‌شد.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با تاکید براینکه حفظ سلامت آب مهمترین مسئله شرکت آبفا است، گفت: آب آشامیدنی در استان اصفهان در مناطق شهری و روستایی سالم و بدون هرگونه عامل بیماری‌زا مانند مواد سمی و شیمیایی مضر است و آزمایشگاه آب و فاضلاب سنجش سلامت و کیفیت آب را به طور مستمر و دقیق انجام می‌دهد.

 

وی با اشاره به جهاد آبرسانی به روستاها با هدف تامین آب آشامیدنی سالم و پایدار در این نواحی، افزود: امسال شماری از مناطق شهرستان‌های نایین، سمیرم و فریدونشهر با مشارکت قرارگاه امام حسن(ع) و ۹۰ روستای استان با طرح جهاد آبرسانی از آب شرب پایدار در سال جاری برخوردار شدند. در روزهای آینده و هفته‌های آتی ۱۵ روستای استان نیز به شبکه آب شرب پایدار وصل می‌شوند و با همراهی قرارگاه امام حسن(ع) سال آینده در شهرستان‌های مختلف جهاد آبرسانی اجرا خواهد شد.

 

همچنین حسن ساسانی در بزرگداشت روز ملی آب درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: ذخیره کنونی این سد را ۱۷۴ میلیون‌متر مکعب و اکنون ورودی به سد ۷۵ مترمکعب بر ثانیه و خروجی از آن ۱۱ مترمکعب ثانیه است. خوشبختانه با توجه به بارش‌های مؤثری که از ابتدای سال آبی تاکنون در ایستگاه شاخص کوهرنگ حدود یک هزار و ۱۱۰ میلیمتر داشتیم که به طور عمده به صورت برف بوده است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، افزود: با توجه به بارش‌هایی که از هفته آینده رخ می‌دهد و تا نیمه فروردین ادامه خواهد داشت، آینده روشنی را از شرایط مناسب حوضه زاینده‌رود رقم می‌زند. امیدواریم تا پایان شهریور سال آینده سال آبی که در پیش داریم‌، نیاز آبی ذینفعان این حوضه را تأمین کنیم.

 

برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره مطبوعاتی «قاصد آب» در آبفای استان اصفهان

 

 در ادامه نیز اختتامیه جشنواره مطبوعاتی «قاصد آب»، به همت شرکت های آبفا و آب منطقه ای اصفهان در محل شرکت آب و فاضلاب استان برگزار شد. 

مدیرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان ضمن گرامیداشت ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز ملی آب گفت: امروزه جوامع به نقش رسانه ها در آگاهی بخشی، توسعه و ارتقای کیفیت زندگی پی برده اند و رسانه ها می توانند شرایط بحرانی را مدیریت کرده و سرمایه اجتماعی را که مهم ترین رکن آن اعتماد است افزایش دهند .

حسین اکبریان به نقش روزنامه نگاران در افزایش سواد آبی جامعه اشاره کرد و گفت: سواد آبی به عنوان یکی از ابعاد سواد محیط زیستی، جایگاه بسزایی در مدیریت آب و توسعه عدالت اجتماعی دارد و شما می توانید با افزایش سواد آبی در مردم، ابتدا دانش، سپس نگرش و در نهایت رفتار مخاطب را تغییر دهید.  

وی از اصحاب رسانه در خواست کرد به مخاطبان خود آموزش دهند که آب شرب مورد نیازشان چگونه فراهم می شود و آنها چطور باید از این منابع محدود استفاده کارآمد داشته باشند .

اکبریان با تاکید بر اهمیت «جهاد تببین» که در بیانات مقام معظم رهبری بارها مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: رهبر معظم انقلاب «جهاد تبیین» را مهم‌ترین عرصه جهاد عنوان کرده اند و رویکرد شرکت آبفای استان اصفهان نیز کار جهادی مبتنی بر دانش است و تبیین این کار جهادی، بر عهده شما قلم به دستان استان است.

گفتنی است فراخوان نخستین جشنواره مطبوعاتی قاصد آب در آذر ماه سال جاری منتشر شد و از مجموع ۱۵۵ اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره، ۱۳۱ اثر در قالب های خبر، تیتر، مصاحبه، گزارش، سرمقاله و یادداشت، مقاله، طنز مکتوب و اینفوگرافیک داوری شدند و در نهایت ۲۱ اثر حائز رتبه شناخته شدند.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

نظر دادن

تمام اطلاعات علامت گذاری شده با * را وارد نمایید. کدهای HTML مجاز نمی باشد.

 • اقتصاد
 • سیاست
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیرعامل آبفای
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در اولین روز از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،حسین اکبریان با
 به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  مدیرکل روابط
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، تلاشگران گروه
  به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، حسین
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، عباس کشتکار
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از
 • 1
 • 2
 • 3

آخرین اخبار

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمد شبانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اصلاح بودجه شهرداری،
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیرعامل آبفای استان اصفهان، در نخستین گردهمایی هم اندیشی جوانان، بهره مندی بهینه از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در اولین روز از سال «مهار تورم، رشد تولید» کارکنان ناحیه آهن‌سازی در واحد احیا مستقیم
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، علی قاسم‌زاده در برنامه رادیویی «صدای شهر» اظهار کرد: از حدود سه ماه قبل عوامل ...
به گزارش پایگاه خبری ا رمغان شهر ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیام خود همچنین وحدت مسلمانان در سراسر جهان
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، رئیس شعبه اول  و رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان ویژه نج ف آباد گفت:از آغاز اجرای طرح ...

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • جامعه
 • حوادث
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ارمغان شهر ، محمد شبانی در نشست خبری خود با
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، مدیرعامل آبفای استان اصفهان، در نخستین
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در اولین روز از سال «مهار تورم، رشد ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، علی قاسم‌زاده در برنامه رادیویی «صدای ...
به گزارش پایگاه خبری ا رمغان شهر ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، رئیس شعبه اول  و رئیس تعزیرات حکومتی ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…