نمایش موارد بر اساس برچسب: فولاد مبارکه

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، شرکتهای فولادساز و بزرگ در ایران همچون شرکت فولاد مبارکه که به عنوان یکی از شرکتهای بزرگ بورسی در کشور شناخته میشوند، طی سالهای اخیر علاوه بر کمک به صنعت کشور در راستای توسعه اهداف صنعتی، به اقتصاد ایران نیز کمک های فراوانی رسانده و توانسته است سهامداران خرد را برای خرید سهام این شرکت فولادی به واسطه عملکرد موفق و درخشان خود، همچنین معاملات روان طی ۲ سال اخیر ترغیب کند و آینده درخشانی را برای سهامداران خود رقم بزند.

نقش کلیدی شرکت های فولادی در ارزآوری برای کشور

حامد مددی کارشناس بازار سرمایه درباره روند فعالیت شرکت‌های بزرگ فولادی در کشور به ایراسین می‌گوید: فارغ از عملکرد شرکت‌های فولادی بزرگ همچون فولاد مبارکه در بازار سرمایه، با نگاهی بر میزان صادرات، گردش نقدینگی و به خصوص گردش ارزی در داخل کشور می‌توان گفت که کمک شرکت‌های فولادی ما در افزایش صادرات غیرنفتی در سال‌های گذشته قابل توجه بوده و با افزایش تحریم ها که در حوزه‌های مختلف کشور را دچار مشکل کرده بود، به نظر می‌رسد صادرات فولاد و معدن وضعیت نسبتا خوبی داشته و توانسته اند کمک مشخص و واضحی در ارزآوری برای کشور داشته باشند که جای تقدیر دارد.

به گفته وی، شرکتهای صادرات محور ما در ۲ سال اخیر توانسته اند با افزایش صادرات همراه شوند و به بیابان خشک صادرات ایران رونق ببخشند که اتفاق بسیار بسیار مثبتی است و از این بابت می‌توان نمره قبولی خیلی بالایی به را شرکتهای صادرات محور داد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اما در کنار این موارد، بحث تخفیفاتی است که روی محصولات آنها می‌تواند وجود داشته باشد و طرح‌های توسعه ای این شرکت‌ها را می‌توان به عنوان عوامل اثرگذار بر روند فعالیت این شرکتهای بزرگ صنایع معدنی دانست. چراکه شرکت‌های فولادی و معدنی بخشی از افزایش ظرفیت تولید خود را که منجر به افزایش صادرات آنها نیز شده به میزان زیادی مدیون طرحهای توسعه ای خود هستند که شاید بین ۳ تا ۵ سال پیش اقدامات لازم برای اجرای آن در نظر گرفته و استارت کار خورده است.

مددی ادامه داد: در واقع این طرحهای توسعه ای نجات دهنده بسیاری از شرکتهای فولادی و معدنی بوده اند و جای تقدیر از مدیران وقت آنها وجود دارد که با برنامه‌های توسعه ای خود به فکر امروز صنعت بوده اند و این امر نکته مثبتی پیرامون صنایع فلزی و معدنی در ایران است.

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم به جزییات و برهه ای که هم اکنون در آن قرار داریم بپردازیم، میتوان گفت که طی ۲ سال گذشته، در بازار سرمایه نگاه به صنعت فولاد و فلزات اساسی تغییر کرده است؛ زیرا در گذشته خیلی از سهامداران خرد به سراغ سهام این شرکت ها به واسطه اینکه بیشتر حقوق محور هستند، نمی رفتند، اما وضعیت رشد خوب و عملکرد درخشان آنها و روان بودن معاملاتشان باعث شد تا نگاه افراد حقیقی بازار سرمایه نیز به سمت سهام این شرکتها تغییر محسوسی پیدا کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، شرکتهایی مانند فولاد مبارکه، شرکت ملی مس و سایر فولادسازان مانند فولاد خوزستان در ۲ سال گذشته جزو بهترین سهامداران بازار بودند و صاحبان سهام آنها با وجود اینکه قیمت سهام شرکت های یادشده، اصلاح داشته نسبت به وضعیت متوسط بازار شرایط بهتری را از لحاظ میزان بازدهی دارند که جزو نکات مثبت این شرکتهاست؛ بنابراین در مجموع می‌توان نمره مثبت و قابل قبولی به مدیریت این شرکت ها داد.

 فولاد هرمزگان بار صادراتی فولاد مبارکه را افزایش داد

مددی افزود: در واقع عملکرد سهام این شرکتها در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور شرکتها به ویژه فولاد مبارکه با توجه به طرح توسعه ای که در فولاد هرمزگان داشت و افزایش بار صادراتی خود را با کمک فولاد هرمزگان انجام داد و در نهایت تبدیل شدن فولاد مبارکه به یک هلدینگ فولادی یکی از نقاط عطف ما در حوزه فلزات بوده و در ۳ سال اخیر این موضوع بیشتر نمود داشته و بازار فلزات اساسی باید به این موضوع افتخار کند.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در شرایط نابسامانی بازار بورس باعث شدند تا سهامداران آنها نسبت به سایر سهامداران آرامش بیشتری داشته باشند و این نکته بسیار خوبی است. همچنین میتوان گفت که این موضوع به واسطه تثبیت قیمت‌های جهانی در سطوح جدید، کام سهامدران این شرکتها شیرینتر خواهد کرد.

با نگاهی بر عملکرد سال گذشته شرکت فولاد مبارکه میتوان دریافت که این فولادساز بزرگ در صورت های مالی خود، رکوردهای قابل قبولی را به ثبت رسانده و در بخشهای مختلف با رشد همراه شده است؛ برای مثال درآمدهای عملیاتی این شرکت رشد ۹۸ درصدی داشته و میزان سود خالص آن نیز رشد ۱۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ را به ثبت رسانده است.

 از نکات مهم دیگری که میتوان به آن اشاره داشت، رشد قابل توجه سود خالص هر سهم فولاد است که در ۱۲ ماهه سال ۹۹ با رشد ۱۲۲درصدی از ۷۰۸ ریال به ۱۵۷۲ریال رسیده است.

با نگاهی بر آمار منتشر شده می بینیم که در ۲ ماهه امسال بیشترین صادرات انجام شده توسط شرکت فولاد خوزستان، ذوب آهن و فولاد مبارکه بوده است. اما در این میان بررسی‌های صورت گرفته از آمار گمرک و تجارت خارجی نشان می‌دهد بیشترین رشد صادرات در این مدت در مقایسه با سال گذشته در فولاد مبارکه بوده که رشد ۵۷۸ درصدی و جهش ۱۰ برابری صادرات را داشته است.

در مجموع می توان گفت که رشد و توسعه شرکت فولاد مبارکه در بخش صنعت و اقتصاد کشور گواه فعالیت های مثبت این صنعت بوده و میتوان امیدوار بود که روند یادشده طی سالهای آینده نیز ادامه دار خواهد بود.

 

 

 

 

 

منتشرشده در اقتصاد

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  اسماعیل نصر اصفهانی گفت :  این پروژه با همت و تلاش بی‌وقفه کارشناسان واحد سیستم‌های اطلاعاتی، واحد نرم‌افزارهای سیستمی، واحد حمل‌ونقل و شرکت ایریسا پیاده‌سازی و در اختیار واحدهای متقاضی در شرکت فولاد مبارکه قرار داده شده است.

وی  در ادامه  افزود: یکی از نیازهای مبرم در حوزه لجستیک فولاد مبارکه پیگیری و گزارش‌گیری از وضعیت حمل مواد اولیه به شرکت در کمترین زمان ممکن و با کیفیت قابل‌قبول است. پروژه ارتباط با سامانه حمل‌ونقل کشور در قالب طرح توسعه سیستم‌های اطلاعاتی و به‌منظور انتقال اطلاعات و گزارش‌گیری از بارنامه‌های ثبت‌شده در سیستم‌های راهداری، راه‌اندازی شده است.

کارشناس سیستم‌های اطلاعاتی یکپارچه  فولاد مبارکه مزایای اجرای این پروژه را به این شرح برشمرد: امکان گزارش‌گیری از اطلاعات بارنامه‌های صادره توسط باربری‌های مختلف در سطح استان و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس کد کالا، فروشنده و راننده حمل‌کننده کالا، شناسایی رانندگان متخلف بر اساس دو معیار میزان وزن بارنامه‌شده و میزان مسافت طی‌شده از مبدأ به مقصد، عدم نیاز به ثبت اطلاعات بارنامه‌ها و سفارش‌های حمل‌شده به شرکت فولاد مبارکه در آینده نزدیک و استفاده از اطلاعات بارنامه‌ها در سیستم‌های مختلف مانند مدیریت کالا و خرید.

وی خاطرنشان کرد:  این پروژه با حمایت مدیریت فناوری اطلاعات و همکاری رؤسای فناوری اطلاعات، کارشناسان واحد حمل‌ونقل و شرکت ایریسا در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام پذیرفته است.

نصر اصفهانی در پایان گفت : در آینده با هدف اضافه کردن بارنامه‌های ریلی و متصل شدن سیستم به سامانه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین  تکمیل سیستم‌های ارتباط با معادن، پروژه کامل‌تر می‌شود  و امید است با اجرای چنین پروژه‌هایی گام موفق و ارزشمند  دیگری در راستای اهداف شرکت  برداشته شود.

مدیر حمل‌ونقل و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه نیز در خصوص این پروژه گفت: جریان اطلاعات یکی از ارکان اصلی مدیریت زنجیره تأمین و لجستیک است و امروزه ارتباط مؤثر نهادهای درگیر در این فرایند بیش از پیش لازم است .

محمدعلی زارعی افزود:  سالانه بیش از ۴۰۰ هزار کامیون از مبدأ فولاد مبارکه یا به مقصد آن، وظیفه حمل مواد اولیه و محصولات شرکت را در کشور بر عهده دارند . برنامه‌ریزی و کنترل این حجم از ناوگان برای بزرگ‌ترین صاحب کالای کشور نیازمند سیستم‌های اطلاعاتی با قابلیت اطمینان بالاست .

وی در ادامه خاطرنشان کرد:  با پیگیری‌های واحد حمل‌ونقل و پشتیبانی و مدیریت ارشد سازمان و به همت همکاران سیستم‌ها و فناوری اطلاعات، ارتباط با سامانه برخط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور، به‌عنوان مهم‌ترین سند حمل بار، از تیرماه سال جاری برقرار شد و کلیه اطلاعات مندرج در بارنامه شامل مشخصات محموله، گیرنده، فرستنده، راننده، وسیله نقلیه و هزینه‌های مربوطه پس از ثبت در سیستم مذکور در  EIS فولاد مبارکه بارگذاری می‌شود و امکان انواع پایش و تحلیل را فراهم می‌کند .

 مدیر حمل‌ونقل و پشتیبانی  با اشاره به این که به‌زودی مشابه این ارتباط با سازمان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز برقرار خواهد شد، افزود :  پرهیز از دوباره‌کاری و ثبت دستی و مکرر اطلاعات در سیستم‌های مختلف و اطمینان از صحت و سرعت تبادل اطلاعات از مزایای قابل‌توجه این پروژه است.

 

منتشرشده در اقتصاد

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، محسن استکی  با اعلام این خبر افزود: این روغن نورد یکی از استراتژیک‌ترین مواد مصرفی ناحیه نورد سرد است که انحصار تولید آن تنها در اختیار چند شرکت  اروپایی و آمریکایی بوده و  با تکنولوژی پیشرفته و روز دنیا و با همت و تلاش متخصصان در شرکت فولاد مبارکه بومی‌سازی شده است.

وی افزود :وظیفه اصلی خط نورد تاندم پیوسته کاهش ضخامت ورق ورودی به ضخامت خواسته‌شده مشتری است که یکی از مواد مصرفی استراتژیک مورداستفاده در خطوط نورد سرد برای این کار، روغن نورد است که با ترکیب با آب و با قابلیت امولسیون شدن و پاشش در هنگام نورد ورق توسط نازل‌های تعبیه‌شده در هر پنج قفسه نورد فرایند کاهش ضخامت و نورد ورق‌های فولادی را در دمای محیط ممکن می‌سازد.

مدیر محصولات سرد شرکت فولاد مبارکه  خاطرنشان کرد:  این روغن دارای خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه‌ای است  و در حقیقت روان‌کاری و خنک‌کاری و کاهش توان مصرفی (برق مصرفی) به‌منظور کاهش ضخامت‌های بالا را فراهم می‌آورد. همچنین المان‌های افزودنی به روغن نورد (Additives) موجب محافظت سطح ورق نورد شده و از خوردگی و اکسید شدن سطح ورق جلوگیری می‌کند و از طرفی  با کلیه تجهیزات خطوط نورد  و به‌خصوص  آب‌بندها سازگاری دارد.

استکی در ادامه گفت: با عنایت به اهمیت این روغن در فرایند نورد و تأثیر مستقیم آن بر پارامترهای تولید، به‌منظور ارتقای این پارامترها و همچنین به‌منظور افزایش تعداد تأمین‌کنندگان داخلی و ایجاد رقابت بین تأمین‌کنندگان و همچنین ارتقای کیفیت و تکنولوژی تولید روغن نورد، ساخت و استفاده از این روغن نورد

 ADT ا (Advanced Dispersion Technology)با تکنولوژی پیشرفته و روز دنیا در دستور کار ناحیه نورد سرد قرار گرفت که خوشبختانه به نتیجه رسید و مزیت‌های فنی و اقتصادی زیادی نسبت به روغن‌های نورد قدیمی‌تر از نوع امولسیون دارد.

وی علت دیگر این رویکرد را افزایش کیفیت ورق‌های بدنه خودرو در پاسخ به درخواست خودروسازهای کشور  دانست و  اظهار امیدواری کرد  با انجام این فعالیت عدد تمیزی بیشتر در خط تاندم پیوسته حاصل گردد.

وی تصریح کرد:  این روغن طبق رویه‌های پیش‌بینی‌شده که به‌منظور شناسایی تأمین‌کنندگان توانمند و تأیید کیفیت روغن مورد ادعای تأمین‌کنندگان داخلی است توسط کارشناسان فنی نورد سرد و آزمایشگاه فولاد مبارکه مورد بررسی‌های اولیه قرار گرفت  و  در این مسیر همکاری تنگاتنگ مدیریت خرید مواد مصرفی و همکارانشان به سرعت و کیفیت دست‌یابی به این مهم کمک شایانی نمود.

 استکی با اشاره به روند تولید این روغن افزود: به دلیل حساسیت‌های کمی و کیفی موجود در خط تاندم  و با توجه به شرایط  روغن و تفاوت‌هایی که با روغن‌های قبلی داشت، لازم بود فعالیت‌های تعمیراتی و آماده‌سازی در قسمت‌های مختلف سیستم امولسیون و قفسه‌های تاندم میل انجام پذیرد که با تعریف پروژه‌های داخلی در خط و همچنین پروژه اصلاح محل جمع‌آوری امولسیون در زیر قفسه‌های نورد، این مهم در چند ماه آخر منتهی به سال 1399 و اوایل سال 1400 با تلاش همکاران در خط تاندم انجام شد و مقدمات لازم به‌منظور امکان استفاده از این روغن فراهم گردید و طی برنامه‌ریزی مشخص و با در نظر گرفتن ریسک‌های مربوطه و پیش‌بینی‌های لازم ، از اواخر اردیبهشت‌ماه سال 1400، تست عملیاتی روغن ADT در تاندم آغاز گردید و عملا در خردادماه جاری در خط تاندم استفاده گردید و هم‌اکنون با گذشت بیش از یک ماه با تلاش و کوشش همکاران در خط تاندم، نتیجه تست با  موفقیت همراه شد.

مدیر محصولات سرد فولاد مبارکه در ادامه  به نتایج استفاده از این روغن اشاره کرد  و گفت:   نتایج اولیه کیفی و فنی استفاده از روغن نورد ADT  با بهبود شرایط نورد  همراه بوده که با تمرکز بر تولید محصولات خاص و ویژه مانند ورق بدنه  خودرو، امید است با گذشت زمان و افزایش تجربه استفاده از این روغن در تاندم پنج قفسه‌ای  بتوان از ظرفیت‌های موجود در این نوع روغن، با تکنولوژی جدید، در جهت ارتقای پارامترهای کمی و کیفی در محصولات تاندم بهره برد.

وی  خاطرنشان کرد : یکی  دیگر از نتایج این موفقیت حاصل‌شده انعطاف‌پذیری بیشتر ناحیه نورد سرد در انتخاب نوع روغن نورد، بسته به نیاز عملیاتی خود است؛ چراکه خطوط نورد سرد فولاد مبارکه هم‌اکنون با وجود دو تأمین‌کننده و دو نوع روغن متفاوت و با ایجاد رقابت بین تأمین‌کنندگان و گریز از انحصار حتی در تولید داخلی روغن نورد، به شرایط پایدارتری ازنظر تأمین روغن و ارتقای پارامترهای فنی آن دست پیدا کرده است.

استکی در پایان از حمایت‌ها و پیگیری  ویژه مدیریت نورد سرد و همکاری صمیمانه و حضور پرتلاش همکاران در ناحیه نورد سرد ، به‌خصوص  همکاران شاغل در خط نورد و گروه فنی تولید نورد سرد و همچنین از واحدهای خرید مواد مصرفی ،آزمایشگاه، کنترل مواد و دیگر واحدهای درگیر قدردانی  و ابراز امیدواری کرد تا این موفقیت‌ها راهی برای تداوم شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» در سال 1400 باشد.

 

منتشرشده در اقتصاد

به گزارش   پایگاه خبری ارمغان  شهر ؛ ، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه درگفتگوی ویژه خبری شبکه اصفهان، با موضوع «نقش گروه فولاد مبارکه در صنعت کشور و سهم این مجموعه در تولید ناخالص ملی» اظهار کرد: از سال‌های گذشته، شرکت فولاد مبارکه با برنامه‌ریزی و توسعه بومی‌سازی توانست وابستگی به واردات را کاهش دهد به گونه‌ای که امروز بالغ بر ۱۴۴ هزار قطعه در این شرکت بومی‌سازی شده است. تاکنون شرکت فولاد مبارکه تجربه ۳ بار تحریم شدن را از سر گذرانده و با حمایت الهی و تکیه بر توان و دانش داخلی توانست از این بحران‌ها رهایی یابد. 

عباس اکبری محمدی  با اشاره به محصولات جدید شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: در حال حاضر تمرکز این شرکت بر تولید محصولاتی است که به نیاز صنایع داخلی کشور پاسخ دهد. ابتدای راه‌اندازی تعداد گریدهایی که فولاد مبارکه در زمینه تختال تولید می‌کرد نزدیک به ۱۳۰ گرید بوده که این تعداد در حال حاضر به بیش از ۳۵۰ گرید مختلف رسیده است. همچنین در زمینه ورق‌های سرد و گرم نورد شده از ۱۳۰ گرید مختلف در ابتدا به بیش از ۵۳۰ گرید در حال حاضر رسیده که نشان دهنده توسعه محصولات جدید در شرکت فولاد مبارکه است.

تولید ۸ محصول جدید در سال ۱۴۰۰

اکبری در زمینه برنامه‌ریزی برای ادامه تولید محصولات جدید گفت: ما برای تولید محصولات جدید برنامه سالانه داریم و در سال جاری تولید ۸ محصول جدید در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار دارد که یکی از آن‌ها در حال حاضر برای مشتری ارسال شده و نتایج مثبتی داشته است. سایر محصولات هم در جریان تولید قرار دارند. 

تمرکز شرکت فولاد مبارکه تامین محصولات مورد نیاز صنایع داخلی برای قطع وابستگی خارجی است

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در ادامه افزود: عمده تمرکز ما برای تولید محصولات جدید بر محصولاتی است که نیاز بیشتری برای آن‌ها در صنایع پایین دستی وجود دارد و در حال حاضر تامین آن‌ها از طریق واردات صورت می‌گیرد. تمرکز ما روی صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع خودروسازی داخلی است چرا که این صنایع ورق‌های مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کنند و قابلیت تولید آن در داخل کشور فراهم نیست. سعی کردیم آن بخشی از نیاز صنایع را که به واردات وابسته است، در داخل کشور تولید کنیم تا هم از خروج ارز جلوگیری شود و هم مواد اولیه این صنایع با سهولت بیشتر و ضریب امنیت و پایداری بالاتری فراهم گردد.

وی با تاکید بر فرایند بومی‌سازی در شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه رویکرد بومی‌سازی را در راستای تامین نیازهای این شرکت در پیش گرفته است؛ چراکه با توسعه بومی‌سازی علاوه بر توانمندی شرکت‌های داخلی در زمینه ساخت قطعات مورد نیاز صنایع فولادی، درصدد هستیم از قطعات ساخته شده برای نیاز شرکت فولاد مبارکه هم بهره‌برداری کنیم. این توانمندسازی در خدمت تمام صنایع فولادی کشور قرار می‌گیرد تا با یک تعامل دوسویه (برد-برد) از شرکت‌های داخلی حمایت کرده و انگیزه شرکت‌هایی که توانایی فعالیت در زمینه بومی‌سازی را دارند، تقویت شود.

بومی‌سازی ۱۴۴ هزار قطعه در شرکت فولاد مبارکه

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه نواقص و مشکلات احتمالی شرکت‌های فعال در زمینه بومی‌سازی در ارتباط تعاملی اصلاح می‌شود، گفت: با چنین رویکرد حمایتی توانستیم بالغ بر ۱۴۴ هزار قطعه را در شرکت فولاد مبارکه بومی‌سازی کنیم تا وابستگی به محصولات وارداتی کاهش یابد. 

تامین ۹۰ درصدی نیاز فولاد مبارکه از طریق تعامل با ۳ هزار شرکت داخلی

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد از نیاز شرکت فولاد مبارکه از طریق تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود، گفت: بیش از ۳ هزار شرکت به خصوص شرکت‌های دانش بنیان داخلی در تعامل با شرکت فولاد مبارکه هستند تا فرایند بومی‌سازی با نظارت دقیق توسعه یابد. اهمیت شرکت‌های دانش بنیان در تامین قطعات بومی‌سازی شده، ویژه است زیرا تولید برخی از محصولات نیازمند تکنولوژی پیشرفته است.

تامین بیش از ۷۰ درصد ارز کشور توسط صنایع معدنی و فولادی در شرایط تحریم

اکبری محمدی با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه به مثابه قرار گرفتن در جنگی تمام عیار است، اظهار کرد: در این شرایط که کشورمان از نظر اقتصادی در محاصره دشمن قرار گرفته و ارز مورد نیاز کشور به سختی تامین می‌شود، صنایع معدنی و فولادی برای ارزآوری اقدامات مهمی انجام دادند. این درحالی است که در گذشته ارز مورد نیاز کشور از طریق صنایع نفتی تامین می‌شد.

وی اضافه کرد: صنایع معدنی و فولادی کشور سهم عمده‌ای از ارز مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند. در حال حاضر برآوردها حاکی از آن است که بیش از ۷۰ درصد ارز مورد نیاز کشور توسط همین بخش تامین شده است. در این میان شرکت فولاد مبارکه در سال گذشته با صادراتی که انجام داد کمک شایانی به ارزآوری کرد.

ارزآوری ۵۶۰ میلیون دلاری فولاد مبارکه در جهت تامین کالاهای اساسی کشور

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه خاطر نشان کرد: صادرات محصولات شرکت فولاد مبارکه به کشورهایی که خود از تولیدکنندگان محصولات فولادی هستند از دیگر افتخارات این شرکت محسوب می‌شود؛ چراکه محصولات شرکت فولاد مبارکه از نظر کیفی به نیاز این کشورها پاسخ می دهد. سال گذشته بیش از ۵۶۰ میلیون دلار ارزآوری توسط شرکت فولاد مبارکه باعث شد تا تامین کالاهای اساسی کشور دچار مشکل و محدودیت نشود و بخشی از این ارزها هم دراختیار تامین مایحتاج شرکت که در حال حاضر بایستی از طریق واردات تامین شود، قرار بگیرد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با اعلام اینکه حدود ۵ درصد از تولید ناخالص ملی کشور در بخش صنعت توسط شرکت فولاد مبارکه تامین می‌شود، گفت: سهم صنایع معدنی و فولادی نزدیک به ۴۵ درصد از تولید ناخالص ملی است که ۵ درصد از این سهم توسط گروه فولاد مبارکه تولید می‌شود.

افزایش تولید در فولاد مبارکه نهادینه شده است / جهش قابل توجه تولید در سال ۱۴۰۰

وی هدف‌گذاری تولید در راستای تحقق شعار سال را اقدامی نهادینه شده در شرکت فولاد مبارکه برشمرد و افزود: در سال ۱۳۹۸، بالغ بر ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تن فولاد در این شرکت تولید شد؛ این درحالی است که در سال جهش تولید، این رقم به بیش از ۷ میلیون تن افزایش یافت و امسال هم در ادامه همین مسیر و اطاعت از منویات رهبر معظم انقلاب امیدواریم به جهش قابل توجهی در تولید دست یابیم.  

اکبری محمدی با اشاره به تولیدات کمی و کیفی و توجه به تنوع در محصولات شرکت فولاد مبارکه توضیح داد: آخرین محصولی که در شرکت فولاد مبارکه تولید شده، ورق سرد با گریدDC۰۴-C۵۹۰ است که ورقی نیم سخت با کاربرد در صنایع خودرویی و تجهیزات الکتریکی است. 

وی توضیح داد: ورق سرد با گرید DC۰۴-C۵۹۰ ویژگی‌های خاص خود را دارد و ضریب سختی بالای این ورق در ساخت قطعات کوچک به کار برده می‌شود. این ورق قابلیت پانچ‌پذیری فوق العاده‌ای هم دارد و به طور عمده برای ساخت قطعات پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ویژگی در اغلب صنایع در شرایط مختلف مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؛ چراکه پلیسه و پارگی ایجاد نمی‌کند. نکته مهم آنجاست که این ورق از خارج تامین می‌شد و با خودکفایی در تولید این محصول در شرکت فولاد مبارکه، علاوه بر تامین نیاز صنایع خودرویی و الکتریکی، از واردات این محصول بی نیاز شدیم.

 

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه تمرکز ما بر تولید محصولات جدیدی در صنایع خودرویی و لوازم خانگی است، اظهار کرد: با توجه به تحریم‌ها، تامین نیازهای صنایع فراگیر نظیر لوازم خانگی و خودرویی در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفته است تا هموطنان بتوانند از این محصولات بهره‌مند شوند و با تامین نیازهای این صنایع، قیمت تمام شده کاهش یابد و مردم با هزینه کمتری صاحب این محصولات شوند.

وی توضیح داد: اخیرا در شرکت فولاد مبارکه موفق به تولید محصول جدیدی با ظرفیت کم شدیم که در صنایع خودرویی کاربرد دارد و با اصلاحات انجام شده این تولید را افزایش خواهیم داد. در بخش خانگی هم محصول ورق رنگی با کاربرد در یخچال و سایر وسایل خانگی در شرکت فولاد مبارکه تولید شد تا علاوه بر ارتقا کیفی محصول، از ظاهری شکیل هم برخوردار شوند.

اکبری محمدی با اشاره به اینکه مواد اولیه، قطعات یدکی و مواد خام شرکت فولاد مبارکه از طریق ۳ هزار شرکت تامین می‌شود، تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه تامین مواد اولیه و محصول اولیه بیش از هزار شرکت اعم از ایران خودرو، سایپا، لوله سازی، پروفیل‌سازی و لوازم خانگی را بر عهده دارد و در زنجیره فولاد و زنجیره پایین دستی برای بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است. مهم این است که بیش از ۳۰ درصد اشتغال کشور به بخش صنعت اختصاص دارد که سهم عمده این اشتغال مربوط به صنایع فولادی و معدنی است.

تولید ۶۰۰ هزار تن محصولات ویژه برای صنایع استراتژیک

وی با تاکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه از صنایع پایین دستی حمایت می کند، گفت: با شناسایی محصولات مورد نیاز صنایع پایین دستی درصدد هستیم تا به تولید محصولات کمی و کیفی که در بعضی از موارد به کشور هم واردات می‌شود، دست یابیم و با فراهم کردن شرایط پرداخت، بخشی از نقدینگی مورد نیاز این صنایع را هنگام جذب فراهم کنیم.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه گفت: عمده تولیدات شرکت فولاد مبارکه محصولات ویژه با کیفیت خاص و کاربردهای ویژه است. سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ هزار تن محصول ویژه تولید کردیم که این محصولات ویژه از نظر ارزش وارداتی، می‌تواند به نیاز تولیدی صنایع پاسخ دهد.

اسلب API تولیدی در فولاد مبارکه انتقال نفت خام هزار کیلومتری از گوره به جاسک را امکان پذیر کرد

وی بر ابرپروژه انتقال نفت خام از گوره به جاسک تاکید ویژه‌ای کرد و گفت: این ابرپروژه که درآینده بسیار نزدیک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، یکی از افتخارات شرکت فولاد مبارکه است زیرا این شرکت با تولید اسلب API که در برابر خورندگی فلز گوگرد (موسوم به محیط گاز ترش) مقاوم هستند، توانست نیاز صنعت نفت برای لوله گذاری هزار کیلومتر از مسیر گوره در استان بوشهر به جاسک در استان هرمزگان را رفع کند که یکی از شاهکارهای محصولات تولیدی شرکت فولاد مبارکه در سال جهش تولید بود که در حجم بالا تولید شد و تحقق این دستاورد با بهره گیری از دانش متخصصان داخلی این شرکت ایجاد شد.

تولید پیچیده ترین فولاد کشور در فولاد مبارکه برای بزرگترین پروژه صنعت نفت

اکبری محمدی گفت: در ابتدا وزارت نفت برای تامین اسلب های API از طریق واردات اقدام کرده بود که به دلیل تحریم‌ها موفق به واردات این ورق نشده بود. لذا شرکت فولاد مبارکه با شگرد تبدیل تحریم از تهدید به فرصت، به یاری وزارت نفت برآمد و این پروژه مسکوت شده با تبدیل اسلب API به ورق و سپس لوله، به تحرک درآمد تا این ابرپروژه در آینده نزدیک به بهره‌برداری برسد و توان تولید اسلب‌های API در ابرپروژه گوره به جاسک که یکی از پیچیده‌ترین تولیدات فولادی در کشور بود با افتخار آفرینی سربازان صنعت کشور در شرکت فولاد مبارکه رقم خورد.

منتشرشده در اقتصاد

به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  هادی نباتی‌نژاد افزود: پارسال در مجموع ۷.۴ میلیون تن گندله (رشد ۴.۸ درصدی نسبت به سال ۹۸)، حدود ۸.۸ میلیون تن آهن اسفنجی (رشد ۱۲ درصدی) و نزدیک به هشت میلیون تن تختال (رشد ۲.۸ درصدی) در فولاد مبارکه اصفهان تولید شد.

نباتی‌نژاد ادامه‌داد: گذر از مرز صادرات ۲۲ میلیون تن محصولات فولادی تخت و ارزآوری بیش از ۹ میلیارد دلاری، فروش بیش از ۱۲۰ میلیون تن محصولات فولادی تخت در بازارهای داخلی و صادراتی و تحویل بیش از ۷.۷ میلیون تن انواع محصولات در سال جهش تولید (۱۳۹۹) و ثبت رکوردی جدید از ابتدای زمان بهره‌برداری، از جمله توفیقات حاصل شده است.

وی بیان‌داشت: این توفیقات در حالی حاصل شد که موانعی بزرگی همچون کرونا و تحریم‌ها وجود داشت و مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز از سوی آمریکایی‌ها تحریم شد.

افزایش عمق ساخت داخل محصولات

مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان گفت:‌ در موضوع تولید محصولات نیز توجه به توان داخل و بومی‌سازی برخی قطعات و تجهیزات در دستور کار قرار گرفت، به‌طوری که برای بیش از یک‌هزار قطعه برنامه داخلی‌سازی در نظر گرفته شد که کاهش ارزبری قابل توجهی را به دنبال داشت.

وی ادامه‌داد: تولید تختال با عرض ۲ متر مورد استفاده در صنایع کشتی‌سازی و سایر صنایع، محصول جدیدی بود که سال گذشته برای نخستین بار ساخت آن در دستور کار قرار گرفت و کشور از این محصول بی‌نیاز شد.

مدیریت مصرف آب و ارتقای بهره‌وری

نباتی‌نژاد اضافه‌کرد: ‌در موضوع مصرف آب که چالشی اساسی فراروی این شرکت است، خریداری پساب ۹ شهرستان استان اصفهان از سوی فولاد مبارکه در دستور کار قرار گرفت و با تصفیه‌خانه‌ای که به همین منظور احداث شد، ضمن کاهش مصرف آب، این مشکل نیز مدیریت شد.

وی اظهار داشت:‌ صرفه‌جویی ۲۹۰ درصدی در مصرف آب، دیگر دستاورد فولاد مبارکه در سال‌های اخیر است به طوری که مصرف ۱۶.۶ متر مکعبی در هر تن برای تولید ۲.۴ میلیون تن فولاد در سال ۷۳، به ۲.۹ متر مکعب در هر تن برای تولید هفت میلیون تن فولاد در سال گذشته تبدیل شد.

این مسوول فولاد مبارکه خاطرنشان‌کرد: اکنون پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، تا شهر یزد پیشرفت داشته که در ادامه با مشارکت سه شرکت بزرگ فولاد مبارکه، ذوب آهن و پالایشگاه اصفهان، انتقال آب به صنایع اصفهان و سایر بخش‌های کشاورزی و شرب در دستور کار خواهد بود که سهم فولاد مبارکه از این مشارکت ۲۹ درصد است.

پروژه‌های توسعه‌ای شرکت

مدیر روابط عمومی و روابط بین‌الملل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ادامه به برخی پروژه‌های توسعه‌ای این شرکت اشاره کرد و گفت: طی افق ۱۴۰۴ و چهار سال پیش‌رو در مجموع هشت طرح و پروژه توسعه‌ای ویژه در این مجموعه با اعتبار ارزی ۸۹۸ میلیون یورو و اعتبار ریالی بیش از ۲۲۸ هزار میلیارد ریالی اجرایی می‌شود که زمینه اشتغال به کار چهار هزار و ۶۶۰ نفر را به صورت مستقیم و ۲۹ هزار و ۳۰۰ نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم خواهد کرد.

وی تصریح‌کرد:‌ این طرح‌ها شامل پروژه نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه اصفهان (تکمیل زنجیره تولید تا ۷.۲ میلیون تن)، فولادسازی و ریخته‌گری تختال شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری (۸۰۰ هزار تن تختال)، تکمیل خطوط تولید الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان، طرح توسعه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان (فاز نخست)، احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری بیلت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک (۴۰۰ هزار تن بیلت)، افزایش ظرفیت زیرسقف از ۱.۵ به ۲ میلیون تن تختال فولاد هرمزگان نیم میلیون تن تختال) و ساخت کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان (۱.۲ میلیون تن بلیت) است.

طرح تحول دیجیتال

نباتی‌نژاد با اشاره به آغاز طرح تحول دیجیتال در فولاد مبارکه، افزود: مطابق این برنامه تا سال ۱۴۰۴ همه خطوط تولید این شرکت رباتیک خواهد شد، همچنین از جرثقیل‌ها و سایر تجهیزات اتوماتیک بهره‌برداری شده و حتی سامانه‌های اداری نیز به سیستم دیجیتالی ارتقا خواهند یافت.

این مسوول فولاد مبارکه با بیان اینکه طرح یاد شده به تاسی از فولادسازان بزرگ جهان در حال عملیاتی و اجرایی شدن است، خاطرنشان‌کرد:‌ در سال ۱۴۰۰ نیز ۲۲ پروژه با همین محوریت تعریف شده است.

کرونا و مسوولیت‌های اجتماعی فولاد مبارکه

به گفته وی، با وجود رفت و آمد روزانه بیش از ۲۲ هزار نفر در این شرکت اعم از پرسنل، کارگران، پیمانکاران، مدیران و غیره، کنترل‌های لازم در موضوع کرونا با قوت از سوی دست اندرکاران امر دنباله‌گیری می‌شود، به‌طوری که با کمترین میزان ابتلا از ابتدای پاندمی کرونا مواجه بوده و هیچ فوتی نداشتیم.

نباتی‌نژاد اضافه‌کرد:‌ در بخش مسوولیت‌های اجتماعی سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی این شرکت در حوزه کرونا هزینه شد، به‌طوری که از ابتدای پاندمی بیش از ۱۲ هزار تن اکسیژن در کارخانه تولید شد و به صورت رایگان در اختیار بیمارستان‌های درمانگر کرونا در اصفهان و شهرهای اطراف قرار گرفت؛ به این ترتیب بازار سیاهی که برای این محصول ایجاد شده بود نیز شکسته شد.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ علاوه بر آن، هر گونه کمبود تجهیزات و امکانات بیمارستان‌ها احصا شد و در اختیار آنها قرار گرفت.

مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان، توجه به حوزه ورزش را وظیفه دیگر این شرکت در راستای مسوولیت‌های اجتماعی برشمرد و گفت: در همین پیوند، باشگاه فرهنگی- ورزشی سپاهان با حدود سه هزار نفر ورزشکار در ۷۴ رشته و رده‌های مختلف سنی مورد حمایت شرکت قرار دارد.

وی بیان‌داشت: ساخت ورزشگاه، کمک به خیریه‌ها، اهدای یک‌هزار و ۶۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت، مشارکت در ترمیم جاده‌ها و توجه ویژه به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از جمله دیگر اقدام‌ها در این راستا است.

نباتی‌نژاد گفت: ‌از سال ۹۳ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد تومان از سوی این شرکت برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اهدا شد و فقط در ماه مبارک رمضان امسال مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به این مهم اختصاص یافت که تاکنون موجب آزادی یک‌هزار نفر شده است.

 

 

 

منتشرشده در اقتصاد
صفحه1 از13
 • اقتصاد
 • سیاست
 • فرهنگ
 • شورا
 • شهرستان ها
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، هاشم امینی که
    به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ،
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در این جلسه از
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  مدیر سامانه
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، هاشم امینی در
 • 1
 • 2
 • 3
آخرین اخبار
    به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، تنها یک تضمین نسبی از سوی محققان حوزه بهداشت و درمان در جهان کافی بود تا
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در این جلسه از زحمات افشین مختاری تقدیر و محسن یوسفیان به عنوان مدیرعامل شرکت پیشرو
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی شرکت گاز استان اصفهان، سید مصطفی علوی، مدیرعامل این شرکت با ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  مدیر سامانه ارتباط با مشتریان آبفای استان اصفهان گفت: این مقدار آب از ابتدای تنش آبی
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، هاشم امینی در این جلسه با بیان این که دانشگاه محل تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر است

خبرهای تصویری

 • اقتصاد
 • سیاست
 • فرهنگ
 • حوادث
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، هاشم امینی که در جمع گروهی از ...
    به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر  ، تنها یک تضمین نسبی از سوی
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، در این جلسه از زحمات افشین مختاری تقدیر
به گزارش  پایگاه خبری ارمغان شهر و به نقل از روابط عمومی شرکت گاز استان ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ،  مدیر سامانه ارتباط با مشتریان آبفای ...
به گزارش پایگاه خبری ارمغان شهر ، هاشم امینی در این جلسه با بیان این که ...
بالا
ما برای ارائه سرویس های خود و بهبود تجربه شما، از کوکی ها برای اهداف بسیاری در وب سایتمان استفاده می کنیم. کوکی ها برای عملکرد بهتر سایت از قبل تنظیم گردیده اند. More details…